Home

HCM Roman a învins la Brașov!

Corona Brașov – HCM Roman 22-23 (12-12), prilej cu care handbalistele romașcane le-au stricat reinaugurarea sălii polivalente celor din Brașov, luându-și revanșa pentru înfrângerea din tur.

În cea de a 20-a etapă a Ligii Naționale feminine de handbal, HCM Roman, echipă pregătită de Dumitru Muși, a învins în deplasare mai bine cotata ASC Corona 2010 Brașov, cu 23-22 (12-12). Partida s-a disputat joi seară, 18 aprilie, o dată pe care componentele de acum ale HCM Roman o vor ține minte cu mare plăcere. Când joacă pe măsura valorii lor, handbalistele romașcane pot învinge echipe cu palmares și considerate ca mai puternice, inclusiv financiar. Dumitru Muși spunea, la un moment dat, la puțin timp după ce a preluat echipa, că elevele sale de acum sunt în măsură să facă meciuri mari și să scoată rezultate pe măsură. Vorbele sunt acoperite de fapte. În tur, Corona câștigase la Roman cu 24-20, înfrângere care a contribuit la demiterea lui Corneliu Bădulescu.

„Odată și-odată, echipa trebuia să se resusciteze. Să-și păstreze mentalitatea din jocurile de acasă și în cele de afară. Au făcut un salt moral extraordinar. Le știu, am încredere în ele și apreciez deosebit felul în care își fac treaba la antrenamente. Sunt tare mulțumit și sper să se păstreze aceeași atitudine și în viitor. Forța grupului este cea care contează. Am avut încredere în ele și nu m-am înșelat”, a declarat Dumitru Muși.

La pauză s-a înregistrat un scor de egalitate, iar 12 minute mai târziu gazdele conduceau cu 18-15. A urmat o spectaculoasă și eficientă evoluție a handbalistelor romașcane, care, cu șase minute înainte de final, erau în avantaj cu patru goluri. Au mai urmat câteva greșeli, dar rezultatul favorabil a fost păstrat.

Printre altele, meciul dintre Corona și HCM Roman a fost primul, după o pauză de un an, disputat de echipa brașoveană în Sala Polivalentă „Dumitru Popescu Colibași”, aflată în renovare generală în perioada amintită. Mariana Târcă, antrenor principal la Corona, declara înaintea acestei partide: „Am dus dorul sălii în care am obținut atâtea performanțe și pe care sperăm să le reînnodăm”, cu gândul de a prinde, în acest final de sezon, un loc de cupă europeană.

Universitatea Jolidon Cluj – Oltchim Râmnicu Vâlcea, din etapa a 19-a, va avea loc în 21 aprilie, zi în care se va disputa și partida din etapa a 20-a dintre HC Zalău și SCM Craiova.

Joi, 18 aprilie, s-au disputat partidele Oltchim Râmnicu Vâlcea – Danubius Galați – după închiderea ediției –  și CSM Ploiești – HCM Baia Mare 32-40.

1 Oltchim            16      16      0        0        517-369      32
2 Baia Mare        19      15      0        4        531-474      30
3 Brăila                18      10      1        7        447-438      21
4 U Cluj               18      9        2        7        510-502      20
5 Zalău                 17      8        2        8        435-415      18
6 București         19      9        0        10      489-486      18
7 Brașov              19      7        1        11      493-506      15
8 Roman             18      7        1        10      394-422      15