Prima paginăSport

Debut cu victorie pentru CSM Roman în noul campionat al Diviziei A de handbal feminin

Duminică, 12 septembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a debutat cu o victorie în noul sezon al Diviziei A de handbal feminin, Seria A, învingând echipa ACS Spartac București cu scorul de 30-18, la pauză 13-6, într-o partidă disputată la Sala Sporturilor din Roman, de la ora 12.

Pentru echipa romașcană antrenată de profesorii Viorel Lazăr și Vasilica Lazăr figurează pe lista marcatoarelor: Cristina Roșu – 12 goluri (7 de la 7 metri), Ioana Neamțu – 5, Mălina Ungureanu – 3, Emilia Adin Ghiulgian – 3 (1 de la 7 metri, o altă aruncare de la 7 metri ratată), Elena Crețulescu – 3, Florentina Motriuc – 2, Taisia Verciuc – 1, Iustina Butnariu – 1. Romașcancele au primit trei cartonașe galbene și au jucat de cinci ori în inferioritate numerică pentru 2 minute (față de două eliminări de 2 minute pentru oaspete).

În celelalte partide ale etapei s-au înregistrat rezultatele: HCF Piatra Neamț – Știința Bacău 32-19 (14-8), Activ Prahova Ploiești – CSM Galați 20-23 (9-9), CSM București DivA – Corona Brașov 25-32 (16-11), Neptun Constanța – Șc. 181 SSP București 27-25 (15-13). CNE Sf. Gheorghe și Unirea Slobozia au stat. Săptămâna viitoare, în cadrul etapei a doua a Divizie A, seria A, CSM Roman va evolua în deplasare, pe terenul echipei Unirea Slobozia.