Prima paginăSocial

CSM Roman s-a calificat în semifinale la Turneul Final al Diviziei A și a obținut dreptul să joace baraj pentru promovarea în Liga Națională

CSM Roman s-a calificat în semifinale la Turneul Final al Diviziei A și a obținut dreptul să joace baraj pentru  promovarea în Liga Națională

Echipa de handbal feminin CSM Roman participă, la finalul acestei săptămâni, la Turneul Final al Diviziei A, organizat în localitatea Blejoi, județul Prahova, turneu care va stabili echipele ce vor promova din Divizia A în Liga Națională.

În prima rundă a turneului, a sferturilor de finală, vineri, 14 mai, de la ora 13.40, CSM Roman învins HCF Piatra Neamț. Dupa primele 30 de minute de joc, scorul a fost 10-10, iar la finalul celor 60 de minute tabela de marcaj înregistra din nou egalitate între cele două formații, scor 21- 21. Astfel, s-a trecut la executarea de lovituri de departajare de la 7 metri, CSM Roman adjudecându-și victoria cu scorul de 25-22.

Conform programului turneului, în semifinale, CSM Roman va întâlni sâmbătă, 15 mai, de la ora 17.40, câștigătoarea dintre CSM Deva și CSU Neptun Constanța.

Indiferent de rezultatul din semifinale, CSM Roman și-a asigurat cel puțin locul al patrulea la Turneul Final, care îi dă dreptul să dispute baraj pentru promovarea în Liga Națională. Primele două clasate la Turneul Final vor promova direct în Liga Națională, iar echipele clasate pe locurile 3 și 4 vor disputa meciuri de baraj pentru promovare cu locurile 11 și 12 din Liga Națională – baraj care se va disputa în sistem turneu între cele patru echipe, în luna iunie. De asemenea, ocupantele locurilor 5-8 de la Turneul Final au dreptul să se înscrie în Liga Națională, în cazul în care una sau mai multe echipe nu se înscriu.