Prima paginăSport

CSM Roman reia miercuri meciurile din Liga Națională, la Brașov

CSM Roman reia miercuri meciurile din Liga Națională, la Brașov

Dimensiune text

 

 

Miercuri, 4 aprilie, se reiau meciurile campionatului Ligii Naționale de handbal feminin, cu partidele etapei a 21-a, după pauza prilejuită de meciurile echipei naționale și de turneul Final 4 al Cupei României.

În cadrul acestei etape, miercuri, echipa CSM Roman va evolua în deplasare, de la ora 18, pe terenul formației Corona Brașov. Meciul va fi arbitrat de Diana Florescu (Argeș) şi Anamaria Stoia (București) și va fi transmis în direct de DigiSport și Telekom Sport.

Cele două echipe sunt vecine de clasament, CSM Roman pe locul al optulea, 27 de puncte, Corona Brașov pe locul al șaptelea, 30 de puncte. CSM Roman vine după cele două meciuri disputate sâmbătă și duminică în cadrul Turneului Final 4 al Cupei României, pierdute în fața CSM București, 24-38, în semifinale, și contra Dunării Brăila, 24-28, în finala mică.

În acest sezon, Corona Brașov are cinci înfrângeri pe teren propriu – cu CSM București, 22-33, Măgura Cisnădie, 24-25, Dunărea Brăila, 31-33, SCM Craiova, 18-29, și CSM Slatina, 27-30 -, în timp ce echipa romașcană are patru victorii în deplasare, la AHCM Sobozia, 26-23, SCM Craiova, 25-22, U Cluj, 30-25 și Danubius Galați, 18-17.

În meciul tur, CSM Roman s-a impus la limită în fața Coronei, pe teren propriu, scor 23-22 (13-11), într-o partidă în care nu s-a putut baza pe aportul căpitanului Carmen Stoleru, accidentată, în care golurile gazdelor au fost marcate de: Popa – 8, Boljevic – 5, Ana Maria Simion – 3, De Sousa – 3, Iovănescu – 2, Ferfolja – 1, Anca Polocoșer – 1.

În cadrul etapei a 21-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM Slatina – HC Zalău, U Cluj – Dunărea Brăila, CSM Bistrița – Danubius Galați (miercuri, 4 aprilie), Rapid București – Măgura Cisnădie (joi, 5 aprilie), SCM Craiova – AHCM Slobozia (18 aprilie), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM București (19 aprilie).

Clasament:

1CSM București20190162843657
2SCM Craiova20143352645145
3Măgura Cisnădie20132550346341
4HCM Rm. Vâlcea19130648743039
5CSM Bistrița20112751751435
6HC Zalău19101848946831
7Corona Brașov201001051452330
8CSM Roman20901149050627
9Dunărea Brăila2083943446527
10CSM Slatina20521345849917
11U Cluj20521350856217
12AHCM Slobozia20511444052316
13Danubius Galați20501538044215
14Rapid București20401650359512

 

 

 

 

Partajează articolul

COMENTARII

WORDPRESS: 0