Prima paginăSport

CSM Roman pierde pe teren propriu împotriva ultimei clasate, CSM Slatina

CSM Roman pierde pe teren propriu împotriva ultimei clasate, CSM Slatina

Dimensiune text

 

 

Echipa de handbal feminin CSM Roman a pierdut surprinzător meciul disputat duminică, 14 ianuarie, pe teren propriu, de la ora 11, în cadrul etapei a 12-a a Ligii Naționale, împotriva CSM Slatina, echipă clasată pe ultimul loc în clasamentul Ligii Naționale și care, la primul sezon în prima ligă handbalistică a țării, nu înregistrase nicio victorie în primele 11 meciuri ale campionatului.

CSM Roman a început mai slab meciul, iar oaspetele au condus până la 5-7 în minutul 16, când, după un timeout cerut de antrenorul romașcancelor, Constantin Ștefan, CSM Roman întoarce jocul, 10-7, min. 22, intrând la pauză în avantaj, 13-11.

Gazdele conduc până la 16-14, în minutul 35, apoi cad inexplicabil. Slatina marchează de patru ori consecutiv, 16-18, minutul 38, și nu mai pierde conducerea până la final. Romanul ratează egalarea la 21 în minutul 44, când mingea trimisă de Ana Maria Simion din lovitură de la 7 metri zboară peste poartă. A fost momentul de la care a început prăbușirea totală a CSM Roman, care este condusă și cu cinci goluri pe final, 24-29, min. 56, într-o partidă terminată cu scorul de 27-30.

Au marcat pentru CSM Roman: Ana Maria Simion – 7 goluri, Boljevic – 5, Iovănescu – 4, De Sousa – 4, Stoleru – 2, Stănciulescu – 2, Popa – 1, Ferfolja – 1, Greta Simion – 1. Au punctat pentru CSM Slatina: Andrei – 8, Ostase – 7, Lazăr – 6, Stoicănescu – 4, Popescu – 2, Rusu – 2, Constantinescu – 1. Lovituri de la 7 metri: 5 pentru CSM Roman, 4 transformate; 5 pentru CSM Slatina, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 1 pentru CSM Roman, 1 pentru CSM Slatina.

„În primul rând, felicit echipa Slatinei, care a venit foarte motivată astăzi. Într-adevăr, trebuie să avem coloană vertebrală și să spunem că Slatina a fost peste noi, nu neapărat valoric, din punct de vedere al componenței lotului, dar din punct de vedere al dorinței și al determinării. Noi trecem printr-o perioadă grea, nu am reușit, se pare, în această pauză competițională, să aducem o revigorare a jucătoarelor. Am jucat la Vâlcea și am pierdut, deși am făcut acolo un meci mai bun decât astăzi. Azi am avut un joc și un randament slabe. Sunt supărat pe jucătoare pentru cum au abordat această partidă, în special în atac, unde nu am reușit să ne găsim soluții optime de a înscrie”, a declarat la finalul partidei antrenorul CSM Roman, Constantin Ștefan.

Etapa a 12-a a Ligii Naționale a mai programat partidele: Rapid București – CSM Bistrița 22-29, Dunărea Brăila – CSM București 17-28 (sâmbătă, 13 ianuarie),  AHCM Slobozia – U Cluj, Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea (duminică, 14 ianuarie), Danubius Galați – HC Zalău (miercuri, 17 ianuarie), Corona Brașov – SCM Craiova (joi, 18 ianuarie).

CSM Roman ratează revenirea pe locul 8 al clasamentului și este la a treia înfrângere consecutivă. Etapa viitoare, echipa din Roman va evolua în deplasare, pe terenul U Cluj, duminică, 21 ianuarie, de la ora 16.30.

 

Clasament:

1CSM București12120038626936
2HCM Rm. Vâlcea1180328124724
3SCM Craiova1172229125223
4Măgura Cisnădie1171328926222
5CSM Bistrița1270531832321
6Corona Brașov1160528526718
7HC Zalău1151527728016
8Dunărea Brăila1251626728516
9CSM Roman1250729630815
10Danubius Galați1140721525012
11AHCM Slobozia1131725128810
12Rapid București123092973549
13U Cluj112272783058
14CSM Slatina121292713125

 

 

 

 

 

Partajează articolul

COMENTARII

WORDPRESS: 1
  • wiorel 4 ani

    Lipsa salariilor si ” interesul crescut ” al D-lui primar pentru FOTBAL divizia a 3-a , in detrimentul handbalului liga nationala . ( vezi declaratia acestuia de la inceputul saptaminii )