Prima paginăSport

CSM Roman, pe locul al patrulea la finalul sezonului regulat al Diviziei A de handbal feminin

CSM Roman, pe locul al patrulea la finalul sezonului regulat al Diviziei A de handbal feminin

Dimensiune text

Echipa de handbal feminin CSM Roman a participat, la finalul săptămânii trecute, în sala „Orizont” din Bacău, la ultimul turneu din cadrul sezonului regulat al campionatului Diviziei A, seria A.

În cadrul ultimelor etape, CSM Roman a înregistrat pe teren două înfrângeri: 23-26 (11-11), în fața HC Dunărea Brăila, vineri, 9 aprilie, și 20-30 (11-15), în fața Corona Brașov, duminică, 11 aprilie. Meciul CSM Roman din cadrul etapei de sâmbătă, împotriva CSU Târgoviște, nu s-a disputat, din cauza neprezentării echipei din Târgoviște, și a fost omologat cu scorul de 10-0 în favoarea jucătoarelor din Roman.

Astfel, la finalul sezonului regulat, după zece etape, CSM Roman a ocupat locul al patrulea în seria A a Diviziei A, cu 12 puncte. Din seria A, s-au calificat pentru participarea la turneul final pentru promovare primele două clasate, Corona Brașov și Dunărea Brăila, precum și ocupanta locului al treilea, HCF Piatra Neamț – ca una dintre cele două echipe clasate pe locul al treilea în seriile lor care au acumulat cel mai mare număr de puncte.

Turnul final al Diviziei A la handbal feminin este programat a se desfășura la finalul lunii aprilie. Primele două clasate la turneul final vor promova în Liga Națională, iar echipele clasate pe locurile 3 și 4 vor disputa meciuri de baraj pentru promovare cu locurile 11 și 12 din Liga Națională.

Clasamentul Seriei A:

1CSM Corona Brașov10100027816730
2HC Dunărea Brăila1071222319522
3HCF Piatra Neamt1061323019919
4CSM Roman1040617719312
5CSU Bacău102081762306
6CSU Târgoviște (*)1000100100-6
(*) echipă penalizată pentru neprezentare

 

 

 

 

COMENTARII

WORDPRESS: 0