Prima paginăSport

CSM Roman învinge Unirea Slobozia. A șasea victorie consecutivă de la venirea antrenorului Gheorghe Covaciu

CSM Roman învinge Unirea Slobozia. A șasea victorie consecutivă de la venirea antrenorului Gheorghe Covaciu

Dimensiune text

 

CSM Roman CSM Bistrita handbal 3Joi, 19 ianuarie, echipa de handbal feminin CSM Roman a învins, pe teren propriu, Unirea Slobozia, într-o partidă contând pentru etapa a 14-a, prima a returului Ligii Naționale.

Echipa din Slobozia, ocupanta ultimului loc în clasament, nu a pus probleme formației romașcane, care, spre deosebire de rezultatul de egalitate de la Slobozia din tur, 28-28, s-a impus cu un scor clar de această dată, 24-18, după ce la pauză conducea cu 9-6. A fost a șasea victorie consecutivă de la venirea antrenorului Gheorghe Covaciu, la finalul lunii octombrie a anului trecut.

Au marcat pentru CSM Roman: Glibko – 8 goluri, Stoleru – 4, Tošković – 4, Cîlici – 2, Popescu – 2, Iuganu – 1, Chitacu – 1, Agrigoroaei – 1, Dinu – 1. Pentru Unirea Slobozia au punctat: Horobeț – 8, Ivan – 5, Ilie – 2 , Georgescu – 1, Enescu – 1, Iovănescu – 1.
Lovituri de la 7 metri: 6 pentru CSM Roman, 4 transformate; 5 pentru Unirea Slobozia, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 5 pentru CSM Roman, 3 pentru Unirea Slobozia.

Etapa a 14-a a mai programat partidele: Danubius Galați – CSM București 19-28 (duminică, 15 ianuarie), U Cluj – HCM Râmnicu Vâlcea 23-26 (miercuri, 18 ianuarie), SCM Craiova – Măgura Cisnădie 28-21, Dunărea Brăila – CSM Bistrița 32-25 (joi, 19 ianuarie). Corona Brașov și HC Zalău au stat.

CSM Roman își consolidează locul al patrulea în clasament, cu 22 de puncte, și va avea pauză etapa viitoare, având meci în deplasare cu CSM Ploiești – echipă retrasă din campionat – în varianta inițială a calendarului competițional. În etapa a 16-a, formația romașcană va întâlni pe propriul teren liderul CSM București, meci programat luni, 30 ianuarie.

Clasament:

1CSM București12110136125133
2Dunărea Brăila1291231629128
3HC Zalău1171326926022
4CSM Roman1263330327921
5SCM Craiova1262431229320
6HCM Rm. Vâlcea1261528729919
7U Cluj1242630829914
8Corona Brașov1141627929713
9CSM Bistrița1240832234712
10Măgura Cisnădie1231827231510
11Danubius Galați123092352848*
12Unirea Slobozia121292903395

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

Partajează articolul

COMENTARII

WORDPRESS: 0