CSM Roman, înfrângere pe teren propriu în fața HCF Piatra Neamț

Home

Duminică, 7 noiembrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat pe teren propriu, în fața formației HCF Piatra Neamț, meci disputat de la ora 12.00 la Sala Sporturilor din Roman, contând pentru etapa a opta a campionatului Diviziei A, Seria A.

CSM Roman a condus la pauză, 16-13, dar s-a înclinat pe final de meci, pierzând la limită, cu scorul de 27-28. Pentru echipa romașcană antrenată de profesorii Viorel Lazăr și Vasilica Lazăr figurează pe lista marcatoarelor: Cristina Roșu – 9 goluri (o aruncare de la 7 metri ratată), Elena Crețulescu – 6, Emilia Adin Ghiulgian – 5 (3 din 4 aruncări de la 7 metri), Mălina Ungureanu – 5, Taisia Verciuc – 2. De la HCF Piatra Neamț s-a remarcat Antonia Mazilu, cu 14 goluri. CSM Roman a primit două cartonașe galbene și a jucat de două ori în inferioritate numerică de 2 minute (la fel ca și jucătoarele oaspete).

În celelalte partide contând pentru etapa a opta a Diviziei A de handbal feminin s-au mai înregistrat următoarele rezultate: Unirea Slobozia – Știința Bacău 37-30, Corona Brașov – CSM Galați 30-25, Neptun Constanța – Activ Prahova Ploiești 32-23, CSM București DivA – CNE Sf. Gheorghe 30-27. ACS Sc. 181 SSP București și Spartac București au stat. Etapa viitoare, CSM Roman are programat meci în deplasare, duminică, 14 noiembrie, în compania formației Știința Bacău.