Home

Bianca Perie este în formă pentru europene

Cea mai bună aruncătoare de ciocan din România a ocupat locul I la recent încheiatul concurs din Grecia, cu o aruncare de 71,18 metri.

Romașcana Bianca Perie, sportivă legitimată la Sport Club Municipal Bacău, a câștigat, în urmă cu câteva zile, în concursul de aruncare a ciocanului din cadrul întrunirii atletice internaționale care a avut loc la Chalkidiki, în Grecia. Cea mai bună aruncare a sa a măsurat  71 de metri și 18 centimetri. Sportiva pregătită de antrenorul emerit Lucică Cucoș se arată a fi în creștere de formă în perspectiva participării la Campionatul European de Atletism care va avea loc peste o lună, 12-17 august, la Zürich (Elveția), concurs pentru care și-a realizat baremul. În urmă cu ceva mai mult de o săptămână, Bianca s-a clasat pe poziția a șaptea la concursul Grand Prix numit Memorialul „Istvan Gyulai”, care a avut loc la Szekesfehervar, în Ungaria. Ea a avut atunci o cea mai bună aruncare ce a măsurat 70,19 metri. Concursul din Ungaria a fost câștigat de poloneza Anita Wlodarczyk, cu 75,53 metri, podiumul fiind completat de două reprezentante ale Germaniei, Betty Heidler, cu 75,34 metri, respectiv Kathrin Klaas – 74,62 metri.

Constanță la nivel ridicat

Bianca se remarcă prin constanță cu aruncări de 70 de metri. Reamintim, recordul personal al romașcanei este de 73,52 metri. Antrenorul Lucică Cucoș speră ca, în acest an, Bianca să arunce 73 de metri, cel puțin. Cel mai bun rezultat al Biancăi din acest an este cel înregistrat în 22 iunie, la Cupa Europei, de la Tallin, atunci când multipla campioană europeană și mondială de juniori a câștigat proba de aruncarea ciocanului, cu o încercare de 71 de metri și 93 de centimetri. Romașcana a urcat, cu acel prilej, pe poziția a 15-a în topul mondial al sezonului. Următorul „antrenament” al multiplei campioane din Roman va fi cel de la finalul acestei săptămâni. Atunci, se vor desfășura întrecerile etapei finale a Campionatului Național de Atletism, seniori și tineret. Treptat și constant, Bianca revine în topul celor mai bune aruncătoare din lume, după ce, în precedenții doi ani, a avut foarte rar aruncări peste 70 de metri. Acelea au fost, în special, la antrenamente, nu în concursuri.