Victorie în deplasare pentru fotbaliștii CSM Roman

Home

În acest sfârșit de săptămână s-au disputat meciurile etapei a opta din campionatul Ligii a 3-a, seria I. În cadrul acestei etape, CSM Roman a evoluat în deplasare, sâmbătă, 14 octombrie, de la ora 15, pe terenul echipei clasate pe locul secund în serie înaintea acestei etape, AFC Hărman.

Fotbaliștii romașcani au fost conduși cu 1-0 după golul marcat de Paul Mitrică, în minutul 30, dar au egalat înainte de pauză, prin Iosif Netbai, în minutul 40. Victoria CSM Roman a fost adusă de Cosmin Țapu, în minutul 54. Gazdele au ratat o lovitură de la 11 metri, șutul lui Vlad Prejmerean fiind apărat de portarul romașcan Angel Băiceanu.

În cadrul acestei etape s-au mai disputat partidele: Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-0, Metalosport Galaţi – Sporting Lieşti 0-11, Suporter Club Oţelul Galaţi – KSE Târgu Secuiesc 1-1, AFC Odorheiu Secuiesc – Avântul Valea Mărului 2-0, CSM Focşani – CSM Paşcani 2-1, Bucovina Rădăuţi – Sănătatea Darabani 2-1. Olimpic Cetate Râşnov a stat.

Etapa viitoare, CSM Roman va juca pe teren propriu, vineri, 20 octombrie, de la ora 15, împotriva liderului seriei I, Suporter Club Oţelul Galaţi.

1 Suporter Club Oţelul Galaţi 8 5 3 0 23-5 18
2 Aerostar Bacău 8 5 3 0 19-6 18
3 Sporting Lieşti 8 5 1 2 27-10 16
4 AFC Hărman 8 5 1 2 19-5 16
5 CSM Focşani 8 3 4 1 16-6 13
6 AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 7 4 1 2 15-10 13
7 Olimpic Cetate Râşnov 7 4 0 3 14-9 12
8 CSM Roman 7 3 2 2 18-11 11