Viktoriya Tymoshenkova aduce CSM Roman trei puncte în deplasarea la Danubius Galați

Viktoriya Tymoshenkova aduce CSM Roman trei puncte în deplasarea la Danubius Galați

CSM Roman joacă sâmbătă la Bistrița, în ultima etapă a Ligii Naționale
Succes pentru CSM Roman în etapa cu numărul 13
Handbal feminin: CSM Roman întâlnește sâmbătă AHCM Slobozia

 

 

Sâmbătă, 10 februarie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, pe terenul echipei CSU Danubius Galați, într-o partidă contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naționale, disputată de la ora 17.

Gazdele au condus la începutul partidei, până la 7-5, în min. 19, însă Romanul revine și intră în avantaj la pauză, 9-10. CSM Roman se desprinde, 11-15, min. 43, și păstrează două goluri avantaj cu opt minute înainte de final, 15-17, min. 52. Însă, după ce Romanul primește trei penalizări de inferioritate numerică de 2 minute, Danubius are ocazia să egaleze, 17-17, min 58, iar soarta meciului se joacă în ultimul minut.

Ana Maria Popa transformă o lovitură de la 7 metri, cu 37 de secunde înainte de final, 17-18, iar la poarta cealaltă Viktoriya Tymoshenkova apără aruncarea de la 7 metri a Dacianei Balaban, în ultima secundă a meciului, aducând cele trei puncte Romanului. Avea să fie cea de-a șasea lovitură de la 7 metri apărată de Tymoshenkova în această partidă.

Au marcat pentru CSM Roman: Boljevic – 6 goluri (1 din lovitură de la 7 metri), Popa – 4 (1 din 7 m), De Sousa – 3, Stoleru – 2, Iovănescu – 2, Chitacu – 1. Pentru Danubius Galați au punctat: Sheiko – 5 (2 din 7 m), Balaban – 3 (1 din 7 m), Taivan – 3, Livrinikj – 2, Bokarić – 2, Safta – 1, Mihart – 1. Aruncări de la 7 metri: 3 pentru CSM Roman, 2 transformate; 9 pentru Danubius Galați, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 5 pentru CSM Roman, 2 pentru Danubius Galați.

În cadrul etapei a 16-a a Ligii Naționale au mai fost programate partidele: Dunărea Brăila – AHCM Slobozia 23-21 (sâmbătă, 10 februarie), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Bistrița (duminică, 11 februarie), U Cluj – Corona Brașov (luni, 12 februarie),  HC Zalău – Rapid București, CSM București – Măgura Cisnădie (joi, 15 februarie), CSM Slatina – SCM Craiova (miercuri, 21 februarie).

Etapa viitoare, care se va disputa în jurul datei de 24 februarie, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, AHCM Slobozia. Până atunci, sâmbătă, 17 februarie, CSM Roman va întâlni, tot pe teren propriu, SCM Craiova, în cadrul optimilor de finală ale Cupei României.

Clasament:

1CSM București15150047631945
2SCM Craiova15103239533633
3HCM Rm. Vâlcea15110438533633
4Măgura Cisnădie15101438334931
5HC Zalău1581637435825
6CSM Bistrița1572639640223
7Dunărea Brăila1672734937023
8Corona Brașov1570838338321
9CSM Roman1670938740421
10AHCM Slobozia16411134842113
11Danubius Galați16401230235912
12Rapid București15401136944112
13CSM Slatina15321035138511
14U Cluj15321038041511

 

Foto, video: Facebook / CSU Danubius Galați / Sorin Pană, Sportul Ilustrat / Imaginarium Films

CSU Danubius Galaţi – CSM Roman 17-18 (9-10)Sala Polivalentă Dunărea, spectatori: 1200Formaţii:CSU Danubius Galaţi:…

Posted by Sportul Ilustrat on 10 Februarie 2018

 

 

 

 

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0
error: Content is protected !!