Victorie spectaculoasă pentru CSM Roman pe terenul Coronei Brașov

Victorie spectaculoasă pentru CSM Roman pe terenul Coronei Brașov

 

 

„Viktoriya Tymoshenkova e omul meciului la Roman, clar!”, exclama comentatorul televiziunii DigiSport spre finalul meciului de miercuri seară, 4 aprilie, la scorul de 25-23 pentru CSM Roman în meciul de pe terenul Coronei Brașov, din etapa a 21-a a Ligii Naționale feminine. Fusese una dintre cele 17 intervenții reușite în întreaga partidă ale portarului echipei romașcane, care, alături de coechipierele sale, a făcut unul dintre cele mai spectaculoase meciuri pentru CSM Roman din acest sezon.

Corona a avut inițiativa la început de meci, conducând cu 6-5, în minutul 10, după care Romanul șarjează și pune o diferență de patru goluri între ea și adversara sa, 11-15, min. 29. Ultimul minut al primei reprize aduce două eliminări de două minute pentru oaspete, alături de două goluri în poarta acestora, 13-15, scorul pauzei, iar după 15-18, min. 39, Corona revine puternic și înclină din nou balanța în favoarea sa, 22-20, min. 50.

Finalul a fost unul în care s-a văzut de ce echipa din Roman a evoluat în modul „economic” în ultimele 20 de minute ale semifinalei Cupei României de vinerea trecută împotriva campioanei. CSM Roman găsește astfel resurse în ultimele zece minute să egaleze, 22-22, min. 51, iar după 23-23 să puncteze de șase ori consecutiv, pentru una dintre cele mai frumoase victorii ale sale din acest campionat, scor final 24-29.

Pentru CSM Roman au marcat: De Sousa – 6 goluri, Popa – 6, Ana Maria Simion – 4, Iovănescu – 4, Boljevic – 3, Stoleru – 2, Anca Polocoșer – 2, Stănciulescu – 1, Ferfolja – 1. Pentru Corona Brașov au punctat: Tîrcă – 7, Buceschi – 7, Tătar – 3, Bucur – 2, Ciuciulete – 1, Neagu – 1, Chiper – 1, Hotea – 1, Chiricuță – 1. Lovituri de la 7 metri: 2 pentru CSM Roman, una transformată; 4 pentru Corona Brașov, 3 transformate. Eliminări de 2 minute: 2 pentru CSM Roman, una pentru Corona Brașov.

CSM Roman egalează Corona la puncte și o depășește în clasament la golaveraj. În cadrul etapei a 21-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM Slatina – HC Zalău 24-25, U Cluj – Dunărea Brăila 29-24, CSM Bistrița – Danubius Galați 24-18 (miercuri, 4 aprilie), Rapid București – Măgura Cisnădie (joi, 5 aprilie), SCM Craiova – AHCM Slobozia (18 aprilie), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM București (19 aprilie).

Meciul CSM Roman din etapa următoare, de pe teren propriu, împotriva SCM Craiova, care ar fi trebuit să se dispute inițial sâmbătă, 14 aprile, va fi reprogramat, la solicitarea oltencelor, din cauza meciurilor acestora în Cupa EHF. În etapa a 23-a, CSM Roman va juca în deplasare, în jurul datei de 28 aprilie, la CSM Bistrița.

 

Clasament:

1CSM București20190162843657
2SCM Craiova20143352645145
3Măgura Cisnădie20132550346341
4HCM Rm. Vâlcea19130648743039
5CSM Bistrița21122754153238
6HC Zalău20111851449234
7CSM Roman211001151953030
8Corona Brașov211001153855230
9Dunărea Brăila21831045849427
10U Cluj21621353758620
11CSM Slatina21521448252417
12AHCM Slobozia20511444052316
13Danubius Galați21501639846615
14Rapid București20401650359512

 

 

Foto: Facebook / Corona Brașov

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0