Victorie pentru HCM Roman la Târgu Mureş

Joi, în etapa a opta a Ligii Naţionale, HCM Roman a trecut de SC Mureşul Târgu Mureş cu scorul de 27-22, după ce, la pauză, mureşencele aveau un avantaj de patru goluri.

HCM Roman şi-a făcut singură viaţa grea în meciul de joi, 2 octombrie, de pe terenul ultimei clasate, SC Mureşul Târgu Mureş, din cadrul etapei a opta a Ligii Naţionale de handbal feminin. Cotate ca nete favorite, jucătoarele romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr au început ezitant prima repriză. După ce s-a mers aproape cap la cap, până la scorul de 3-3 în minutul 8, 5-5 în minutul 10 şi 6-7 în minutul 14, ratările numeroase în situaţii de unu la unu cu portarul şi pasele la intercepţie, din partea romaşcancelor, dar şi jocul precis al gazdelor, au făcut ca Mureşul să preia conducerea şi să se desprindă treptat, la 11-8 în minutul 21, 13-9 în minutul 24 şi 15-11 la finalul primelor 30 de minute ale partidei.

Nici partea a doua nu a început mai fericit pentru romaşcane, care erau conduse la 7 goluri diferenţă, 19-12, în minutul 35. De atunci, însă, HCM Roman şi-a revenit şi nu i-a mai dat posibilitatea adversarei să marcheze decât trei goluri până la final. Practic, din acel moment, nu a mai existat decât o singură echipă pe teren, romaşcancele marcând 15 goluri în minutele rămase, înregistrând a patra victorie din acest sezon, scor final SC Mureşul Târgu Mureş – HCM Roman 22-27.

„Trebuie să fie o învăţătură de minte pentru noi, pentru că am tratat superficial prima repriză. La pauză, le-am muştruluit puţin pe jucătoare şi sigur că ne-am revenit, iar repriza a doua ne-a aparţinut în cea mai mare parte, chiar puteam câştiga la o diferenţă mai confortabilă. E bine că ne-am respectat blazonul, însă tratăm uşor anumite jocuri care pot fi câştigate fără emoţii. Le felicit pe fete pentru că au avut puterea să revină. Un câştig pentru noi este faptul că au intrat jucătoare care au evoluat mai puţin în celelalte partide, şi aici mă refer la Oana Chitacu şi Lăcrămioara Cîlici, care s-au completat foarte bine în teren. Bineînţeles, Carmen Stoleru a fost sufletul echipei, o evoluţie foarte bună a avut şi Raluca Agrigoroaei, ambele au prins o zi de excepţie. A fost, până la urmă, o victorie meritată”, a afirmat antrenorul Florentin Pera.

Pentru HCM Roman au jucat: Viktoriya Tymoshenkova, Paula Vişan, Andreea Polocoşer – Ana Maria Horobeţ (1 gol), Lăcrămioara Cîlici (3), Diana Druţu (1), Carmen Stoleru (7), Ana Maria Iuganu, Daniela Băbeanu (3), Jasna Toskovic (2), Gabriela Mihalschi, Raluca Agrigoroaei (8), Daniela Crap, Oana Chitacu (2); aruncări de la 7 metri – 5 reuşite din 7; eliminări temporare – 4. Pentru SC Mureşul Târgu Mureş au marcat: Alina Moloci (8 goluri), Andreea Serediuc (3), Tabitha Noemi Rad (1), Andrea Bodor (1), Sabine Klimeck (8), Ana Deac (1); aruncări de la 7 metri – 4 reuşite din 5; eliminări temporare – 3.

În etapa a opta a Ligii Naţionale s-au mai înregistrat rezultatele: HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Baia Mare 22-31 (11-17), CSM Bucureşti – ASC Corona 2010 Braşov 25-19 (12-10), Universitatea Cluj – SCM Craiova 21-25 (7-16), HC Dunărea Brăila – Universitatea Neptun Constanţa 31-28 (14-11), HC Zalău – CSM Cetate Devatrans 27-22 (15-10) şi CSM Unirea Slobozia – CSM Ploieşti 18-26 (7-17).

„Suntem în grafic”

Campionatul Ligii Naţionale ia o pauză de două săptămâni, necesară stagiului de pregătire al echipei naţionale, pentru participarea la Campionatul European, din luna decembrie. „E bine că intrăm în această pauză. Fetele vor avea trei zile libere, după care ne reluăm pregătirea, pentru meciul cu Râmnicu Vâlcea şi pentru următoarele jocuri, pentru a acumula cât mai multe puncte”, afirmă antrenorul Florentin Pera.

Acesta se arată mulţumit de evoluţia echipei după primele opt etape. „Am avut un pas greşit cu echipa din Craiova, dar, pe de altă parte, am adus din deplasare puncte, ceea ce nu e puţin lucru, după victoriile de la Constanţa, Ploieşti, Târgu Mureş şi după egalul de la Cluj. Va trebui, însă, în retur, să ne recuperăm punctele pierdute cu Craiova pe teren propriu. Suntem în grafic şi sunt convins că, în acest an, ne vom realiza obiectivele de performanţă propuse. Obiectivul echipei este de a ne califica din nou în play-off, pentru că de acolo se poate ataca un loc de cupă europeană”, a mai declarat Florentin Pera.

Etapa viitoare se vor disputa partidele: HCM Baia Mare – CSM Bucureşti (în devans, duminică, 5 octombrie), SCM Craiova – SC Mureşul Târgu Mureş, CSM Ploieşti – Universitatea Cluj, CSM Cetate Devatrans – CSM Unirea Slobozia, Universitatea Neptun Constanţa – HC Zalău, ASC Corona 2010 Braşov – HC Dunărea Brăila, HCM Roman – HCM Râmnicu Vâlcea (toate programate a avea loc în jurul datei de 19 octombrie).