Prima paginăSport

Victorie pentru handbalistele CSM Roman în deplasare la Slobozia

Victorie pentru handbalistele CSM Roman în deplasare la Slobozia

Dimensiune text

 

Campionatul Ligii Naționale de handbal feminin s-a reluat vineri, după o pauză de trei săptămâni, prilejuită de meciurile echipelor naționale, cu partide cotând pentru etapa a patra. În cadrul acestei runde, CSM Roman a evoluat în deplasare sâmbătă, 7 octombrie, de la ora 11, pe terenul AHCM Slobozia.

Spre deosebire de începutul sezonului trecut, atunci când echipa din Slobozia obținea un rezultat de egalitate la Roman în prima etapă, CSM Roman și-a adjudecat victoria, cu scorul de 26-23, după ce la pauză avea avantaj de două goluri, 12-10. Au marcat pentru CSM Roman: Boljevic – 13 goluri, Stoleru – 4, Ana Maria Simion – 4, Cîlici – 2, Ferfolja – 1, Iovănescu – 1, De Soussa – 1.

În cadrul etapei a patra a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: CSM București – Rapid București 31-18 (20 septembrie), HC Zalău – Corona Brașov 16-20 (vineri, 6 octombrie), CSM Slatina – CSM Bistrița 27-28, Danubius Galați – Măgura Cisnădie 21-20 (sâmbătă, 7 octombrie), U Cluj – SCM Craiova 19-28, Dunărea Brăila – HCM Râmnicu Vâlcea (duminică, 8 octombrie).

Etapa viitoare, miercuri, 18 octombrie, CSM Roman întâlnește, pe teren propriu, Dunărea Brăila. Până atunci, echipa din Roman va evolua în prima manșă a turului al doilea preliminar al Cupei EHF, sâmbătă, 14 octombrie, în deplasare, pe terenul echipei ungare DKKA Dunaujvaros KA. Dunărea Brăila joacă și ea weekendul viitor în turul 2 al Cupei EHF, duminică, 15 octombrie, tot în deplasare, pe terenul echipei norvegiene Byasen Handball Elite.

 

Clasament:

1CSM București44001278412
2Corona Brașov4400988312
3SCM Craiova44001158512
4CSM Roman430196959
5HC Zalău420294986
6Danubius Galați420273806
7CSM Bistrița4202981056
8Dunărea Brăila310270643
9HCM Rm. Vâlcea310269713
10U Cluj41031031153
11Măgura Cisnădie4103931003
12AHCM Slobozia4103911093
13Rapid București41031001203
14CSM Slatina4004971150

 

 

 

COMENTARII

WORDPRESS: 0