Articol publicat în data de: Dum, 03 Dec 2017

Victorie pentru fotbaliștii CSM Roman, în ultimul meci al anului

În acest sfârșit de săptămână au fost programate meciurile etapei a 15-a a campionatului Ligii a 3-a de fotbal, seria I, ultima a turului. În cadrul acestei runde, CSM Roman a evoluat vineri, 1 decembrie, de la ora 14, pe teren propriu, împotriva echipei Avântul Valea Mărului.

Oaspeții au fost cei care au deschis scorul la Roman, în minutul 2, prin Voicu (0-1), însă romașcanii întorc rezultatul înainte de pauză, prin Chirilescu (1-1, min. 22), și autogolul lui Antofe (2-1, min 34). Finalul de partide aduce desprinderea decisivă a gazdelor, prin Dutciuc (3-1, min. 78), Netbai (4-1, min. 80) și din nou Dutciuc (5-1, min. 90). Victoria romașcanilor – în cea de-a noua partidă consecutivă fără înfrângere – îi aduce pe locul al doilea al clasamentului la final de an.

În cadrul etapei a 15-a a seriei I a Ligii a 3-a au mai fost programate partidele: Aerostar Bacău – AFC Odorheiu Secuiesc 6-0, KSE Târgu Secuiesc – Metalosport Galaţi 17-0, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CSM Paşcani 5-0, Olimpic Cetate Râşnov – Sănătatea Darabani 1-1, Sporting Lieşti – Bucovina Rădăuţi 0-0, AFC Hărman – Suporter Club Oţelul Galaţi 1-1. CSM Focşani a stat.

Campionatul seriei I a Ligii a 3-a de fotbal intră în pauza de iarnă și se va relua, cu prima etapă din retur, la începutul lunii martie. Atunci, CSM Roman va evolua pe teren propriu, împotriva ACS KSE Târgu Secuiesc, echipă în fața căreia a terminat la egalitate, 2-2, în luna august, în deplasare, în prima etapă a sezonului.