Victorie confortabilă a HCM Roman, înainte de jocul din Cupa Cupelor

HCM Roman a învins Universitatea Neptun Constanţa cu 27-20 (16-8), în primul meci al etapei a 18-a a Ligii Naţionale de handbal, disputat miercuri, 4 februarie. Echipa romaşcană a urcat, provizoriu, pe locul al patrulea. Urmează, sâmbătă, meciul din Cupa Cupelor cu FC Midtjylland (Danemarca).

HCMHCM Roman şi Universitatea Neptun Constanţa au deschis seria meciurilor din etapa a 18-a, a patra din retur, a Ligii Naţionale feminine de handbal, partidă disputată în Sala Sporturilor din Roman miercuri, 4 februarie. Formaţia gazdă, pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, a învins cu 27-20 (16-8), fără a forţa şi risca prea mult, ci, mai degrabă, cu gândul la meciul din optimile Cupei Cupelor cu FC Midtjylland (Danemarca), care va avea loc sâmbătă, 7 februarie, în Sala Sporturilor din Roman, cu începere de la ora 11.

Jocul a început cu o perioadă de studiu al adversarei, timp în care scorul s-a menţinut strâns, până la 4-4 (minutul 8), echipa oaspete având de trei ori avantaj minim. De acolo, faţa confruntării s-a schimbat ireversibil, echipa romaşcană reuşind să marcheze de şapte ori consecutiv: 11-4 în minutul 17. Puţin mai târziu era 13-5. Cea mai mare diferenţă de scor s-a înregistrat în minutul 26, 15-6. Un al doilea contraatac ratat îl determină pe Florentin Pera să o schimbe pe Iuganu cu Cîlici. Prima parte se încheie cu gol marcat în ultima secundă de Băbeanu, 16-8, nu înainte ca pivotul Vîlcu să se accidenteze la genunchi, probleme la ligamente la o primă constatare a medicilor. Jucătoarea a refuzat să meargă la spital pentru investigaţii amănunţite, dar nici n-a mai intrat pe teren.

În debutul reprizei, handbalistele romaşcane au lăsat-o mai moale, primind şi patru goluri consecutiv. Când scorul a ajuns la 19-15 (minutul 43), antrenorul Pera a solicitat time-out. Scurta muştruluială a fost de bun augur şi HCM Roman a reuşit să refacă diferenţa de opt goluri de la pauză. Cel mai frumos gol al meciului, 25-17, a fost marcat de Raluca Agrigoroaei din „aeriană”, în urma unei faze superbe, în care Oana Chitacu a pasat ideal de pe extremă. În poartă s-au remarcat Tymoshenkova şi, apoi, Polocoşer, la gazde, dar şi Paula Vişan, jucătoare împrumutată de HCM Roman la Universitatea Constanţa, care a avut intervenţii de nota 10, fiind generos aplaudată de galeria romaşcană. Scorul final a fost 27-20.

Altfel, meciul a fost urmărit şi de echipa de fotbal SCM Petrotub Roman, aflată în cantonament şi care a făcut o pauză între antrenamente.

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Băbeanu (8 goluri, 4 din aruncări de la 7 metri), Stoleru (6), Agrigoroaei (3), Iuganu (3), Chitacu (2), Druţu (2), Toskovic (1), Vîlcu (1), Genkova (1), Mihalschi, Horobeţ, Cîlici, Crap.

Universitatea Neptun Constanţa: Vişan, Petrescu – Enescu (5, 3 din 7 metri), Tamaş (4), Iovănescu (3), Ivan (3), Toma (3), Mărginean (1), Stoian (1), Orşivschi, Strahan, Bărbos; antrenor: Ioan Crăciun.

Aruncări de la 7 metri: 6-4 (transformate: 4-3). Eliminări temporare: 4-3.

Meciul a fost arbitrat de cuplul gorjean Drăgănescu / Eremia. Observator a fost V. Dincă (Bucureşti).

Lucian Micu (preşedintele grupării HCM Roman, viceprimar al Romanului): „Am obţinut victoria într-o manieră categorică. Fetele s-au pregătit bine, au dat dovadă de caracter şi au moralul ridicat pentru meciul foarte important din cupele europene, pe care sunt sigur că-l vor trata cu maximă seriozitate. Vrem să facem un joc pe placul spectatorilor şi al telespectatorilor. Este de apreciat că am reuşit să aducem la noi acasă o formaţie de top din Europa, adversarul de cel mai mare calibru care a venit vreodată la Roman. Vom încerca, dacă se va putea, să obţinem victoria. Publicul nostru merită”.

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): „Meciul cu Universitatea Constanţa a fost o repetiţie foarte reuşită pentru meciul din competiţia continentală. Partea întâi a jocului a fost cea mai bună în care, practic, ne-am asigurat victoria. Acest fapt ne-a dat posibilitatea ca, în jumătatea secundă, să rulăm tot lotul. Victoria a fost clară şi ne furnizează încredere şi optimism în perspectiva meciului de sâmbătă. Aşteptam mai mult de la anumite jucătoare. Cele care intră în joc pe parcurs ar trebui să aducă un plus de energie. Sunt nemulţumit de acea relaxare specifică, tipic românească şi care îşi face apariţia când echipa se află în avantaj. Sunt convins că, în jocul cu FC Midtjylland, concentrarea va fi maximă. Nu vom avea voie să ne relaxăm nici măcar o secundă în disputa cu o echipă ce are în componenţă şapte jucătoare care au participat la turneul final al Campionatului European. Este un moment foarte important pentru handbalul din Roman. Sunt convins că publicul ne va fi alături şi dorim să-l mulţumim”.

Carmen Stoleru (căpitanul echipei romaşcane): „Trebuia să ne revenim după meciul de la Deva. Este foarte importantă această victorie. Ne dă mai multă putere. Vom încerca să dăm totul în partida cu echipa daneză. Și noi suntem jucătoare. Și ele au tot două mâini şi două picioare. Ne dorim să furnizăm surpriza şi, pentru aceasta, trebuie să ne concentrăm. Cu echipele foarte bune ne mobilizăm mai mult”

HCM Roman a urcat pe locul al patrulea

HCMCel puţin până sâmbătă, când se va disputa meciul de la Brăila, HCM Roman va ocupa locul al patrulea în ierarhia internă. În caz că SCM Craiova nu va câştiga, echipa romaşcană îşi va păstra poziţia actuală.

Programul etapei a 18-a: HC Dunărea Brăila – SCM Craiova (7 februarie, ora 13.15), HC Zalău – Universitatea Cluj (7 februarie, ora 15), CSM Bucureşti – CSM Ploieşti (8 februarie, ora 10), HCM Râmnicu Vâlcea – CSM Cetate Deva (8 februarie, ora 11.30), SC Mureşul Târgu Mureş – CSM Unirea Slobozia (8 februarie, ora 17), HCM Baia Mare – ASC 2010 Corona Braşov (11 februarie, ora 17).