Articol publicat în data de: lun, 10 Apr 2017



Victorie clară pentru CSM Roman la Râmnicu Vâlcea

 

Echipa de handbal feminin CSM Roman a învins luni, 10 aprilie, în deplasare, HCM Râmnicu Vâlcea, într-o partidă contând pentru etapa a 24-a a Ligii Naționale de handbal, disputată de la ora 18. Jucătoarele romașcane au făcut spectacol la Vâlcea și au câștigat cu un scor clar, 37-26, după ce la pauză au condus cu 20-12. Prima victorie în deplasare din acest retur pentru oaspete a fost și cea mai prolifică partidă din actualul campionat, handbalistele CSM Roman având un procentaj de 75% în atac, la primul meci cu Viorel Lazăr ca antrenor principal pe banca Romanului, după plecarea lui Gheorghe Covaciu.

Au marcat pentru CSM Roman: Glibko – 11 goluri, Iuganu – 7, Popescu – 6, Tošković – 5, Tomescu – 2, Chitacu – 2, Stoleru – 2, Agrigoroaei – 1, Vădineanu – 1. Au punctat pentru HCM Râmnicu Vâlcea: Vizitiu – 13 goluri, Adespii – 5, Stoicănescu – 3, Simion – 2, Senocico – 1, Khouildi – 1, Craiu – 1. Aruncări de la 7 metri: 4 pentru CSM Roman, toate transformate; 4 pentru HCM Râmnicu Vâlcea, toate transformate. Eliminări de 2 minute: 7 pentru CSM Roman; 2 pentru HCM Râmnicu Vâlcea.

„Echipa s-a pregătit într-un mod exemplar și a jucat bine. Eram la egalitate de puncte cu echipa din Vâlcea și nu ne puteam permite un pas greșit. Felicit toate fetele pentru dăruire, pentru modul în care au abordat meciul, luptându-se pentru fiecare minge, și pentru faptul că au câștigat meciul de o manieră categorică. Trebuie felicitat întregul lot, pentru că am intrat în acest meci cu jucătoare accidentate – am avut azi un singur portar (n.r. – Tereza Pîslaru fiind indisponibilă pentru o mai lungă perioadă), Georgiana Martin accidentându-se înaintea începerii acestei partide, și ele s-au dăruit și le-au susținut pe colegele lor. Ce este cel mai important e că am luat cele trei puncte, împotriva contracandidatei la locul al cincilea”, a afirmat antrenorul Viorel Lazăr.

În cadrul etapei a 24-a a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: U Cluj – SCM Craiova 24-28 (sâmbătă, 8 aprilie), CSM Bistrița – Danubius Galați 29-28, Măgura Cisnădie – HC Zalău 22-22 (duminică, 9 aprilie), Unirea Slobozia – CSM București (joi, 20 aprilie). Corona Brașov și Dunărea Brăila au stat.

Etapa viitoare, penultima, CSM Roman va disputa ultimul meci pe teren propriu din actuala ediție de campionat, întâlnind Măgura Cisnădie, partidă ce urmează a fi programată în jurul datei de 23 aprilie.

 

Clasament:

1CSM București20190161643257
2Dunărea Brăila20141551349643
3SCM Craiova21132656150741
4HC Zalău20123550746839
5CSM Roman2094751347931
6HCM Rm. Vâlcea20911049654128
7Corona Brașov20811151053025
8CSM Bistrița20801253856524
9U Cluj21631252153221
10Măgura Cisnădie20631145852221
11Danubius Galați21501644954114*
12Unirea Slobozia1922154515208

* – echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare

 

 

 

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>