Home

Surorile Perie, primele la Grand Prix București

Bianca Perie (foto), sportivă romașcană legitimată la SCM Bacău și pregătită de Lucică Cucoș, a ocupat locul I în proba de aruncare a ciocanului la concursul Grand Prix atletic pentru seniori, tineret și juniori I, desfășurat în București, în zilele 25 și 26 mai.

Bianca a avut  cea mai bună aruncare de 64,36 metri, în condițiile în care vremea a fost total neprielnică, principalul inamic al atleților, avînd influență consistentă asupra rezultatelor înregistrate.
Roxana Perie, de la LPS Roman, s-a clasat pe locul secund în aceeași probă, cu cea mai bună aruncare de 56,98 metri.

Următoarele două poziții au fost ocupate de junioarele Beatrice Lucaci (36,49 m) și Andreea Pal (36,32 m), ambele de la LPS Roman. În concursul juniorilor la aruncarea ciocanului, Leonard Vătămănelu (LPS Roman) a ocupat locul I, cu 48,27 m, fiind urmat de Răzvan Onica (LPS), iar Remus Fechetă (LPS) s-a clasat al patrulea.
Rezultate bune a obținut și alergătorul Gabriel Tudorache, de la Clubul Atletic Roman, clasat al doilea în proba de 400 metri garduri și al treilea în proba 400 metri plat.