Prima paginăSport

Start dezamăgitor de retur pentru SCM Petrotub

SCM Petrotub Roman n-a reușit, vineri, decît un rezultat de egalitate, 0-0, pe teren propriu, cu CSM Rîmnicu Sărat, în etapa inaugurală a returului campionatului Ligii a treia, seria I.

Lideră la încheierea turului, după un ultim meci în care a învins cu 2-0 pe Sport Club Bacău, SCM Petrotub nu a mai găsit variantele de joc cu care desfăcea apărările adverse, reușind să creeze puține acțiuni periculoase la poarta adversă. S-a făcut simțite lipsa de inspirație la mijlocul terenului, implicit golul lăsat prin plecarea lui Mădălin Popa la Ceahlăul, dar și numărul redus de jocuri de verificare premergătoare reruturului. Convergența acestor factori a dus către un scor alb, la fel ca și în meciul tur. Ca o consolare rămîne, totuși, că echipa romașcană pregătită de Ovidiu Marc și Iosif Susanu rămîne singura neînvinsă din serie.

În general, meciul s-a disputat într-o notă de tatonare permanentă, în zona dintre cele două careuri. Abia în minutul 22 a apărut o tentativă de șut a lui Vulpe, de la circa 20 de metri, mingea ducîndu-se peste poartă. Șase minute mai tîrziu, Marin a luat cartonaș galben pentru proteste, după ce, la o fază anterioară, el fusese faultat și arbitrul nu acordase nimic. Cu patru minute înainte de pauză, Chirilă a reluat cu capul alături de poartă, iar cea mai importantă ocazie a primei părți a fost cea a oaspeților din minutul 45. Roman l-a driblat pe Geoacăș în careu, a intrat în unghi și a reușit să tragă pe spațiul porții, Ghidarcia a respins în față pînă la Chiriac, care a șutat din nou, dar l-a prins pregătit pe Geoacăș.

La reluare, Ovidiu Marc face prima schimbare, Lupușoru în locul lui Sărițanu, care determină o reașezare a jucătorilor romașcani la mijloc. Țapu trece pe stînga, Chirilă ajunge în centru și Vlaicu avansează mijlocaș dreapta. Oaspeții au două șuturi la poartă, în minutele 49 și 52, prin Lungoci și Ghițulescu, al doilea din lovitură liberă de la distanță, ambele fără urmări pe tabelă. Romașcanii răspund la scurt timp, în minutul 58, cu o fază bine lucrată în care mingea a circulat pe traseul Gafița – Chirilă – Vlaicu, ultimul șutînd defectuos din poziție favorabilă. Tot căpitanul SCM Petrotub, Vlaicu, a intrat în careu, a driblat portarul și a șutat, mingea fiind respinsă de un fundaș din apropierea liniei porții, în minutul 68. Cea mai mare ocazie a gazdelor s-a petrecut în minutul 76, cînd Vulpe, singur cu portarul la 8 metri, a tras alături, după o centrare foarte bună a lui Gafița. Oricum, arbitru asistent ridicase fanionul în semn de ofsaid, nejustificat. Oaspeții au avut și ei posibilitatea de a înscrie, prin Nica, în minutul 83, dar lobul acestuia peste Geoacăș nu a atins ținta.

SCM Petrotub: Geoacăș – Vlaicu, Marin, Ghidarcia, Gafița – }apu, Sărițanu, Pătrașcu, Chirilă – Harbuzaru, Vulpe. Au mai jucat: Lupușoru, Alexandru, Ciocoiu.

CSM Rîmnicu Sărat: Toader – Bodoc, Tîrîlă, Vișan, Ghițulescu – Lungu, Chiriac, Roman, Vlaicu – Lungoci, Nica. Au mai jucat: Rîpițeanu, Rențea, Popa, Croitoru.

Pe lîngă punctele pierdute, echipa gazdă a fost sancționată și cu patru cartonașe galbene: Marin, Vulpe, Vlaicu, Pătrașcu.

SCM Petrotub a pierdut prima poziție în clasament, fiind depășită de Rapid Suceava și SC Bacău.

Rezultate: Rapid Suceava – ABC Stoicescu 6-1, CSM Focșani – Poli Galați 1-0, Aerostar – Ceatatea 4-0, Ceahlăul II – Sporting Suceava 1-2, Oțelul II – SC Bacău 0-1, CSM Pașcani – FCM Dorohoi 2-1.

1   Rapid Sv.          15      11      2        2        34-11          35
2   SC Bacău        15      11      1        3        27-8            34
3   Roman            15      9        6        0        31-7            33
4   Panciu            14      8        3        3        15-9            27
5   Rm. Sărat       15      8        2        5        23-15          26
6   Sporting          15      7        3        5        24-19          24
8   Aerostar          15      6        3        6        18-19          21
7   Pașcani          15      6        3        6        16-18          21