Sfârșit de tur cu o nouă victorie pentru Vulpițele Galbene

Echipa de fotbal feminin Vulpițele Galbene din Roman a încheiat turul de campionat cu o nouă victorie. În meciul disputat pe teren propriu sâmbătă, 30 noiembrie, din cadrul etapei a șaptea a Seriei 1 a Ligii a II-a – ultima a turului, Vulpițele Galbene au oferit un adevărat spectacol fotbalistic în compania echipei Atletic Club Onix Râmnicu Sărat. La pauză, scorul era 3-1, dar până la fluierul final Vulpițele au marcat de șapte ori, scorul final fiind 7-2. Vulpițele care au înscris în ultimul meci al turului de campionat sunt Paula Agu, Elena Jaleru, Ștefana Mocanu și Anca Gherasim.

„Am jucat în echipament galben-roșu, cât mai aproape de culorile drapelului, având în vedere că am avut meci cu o zi înainte de 1 Decembrie, și ne-a purtat noroc. Cu acest rezultat încheiem turul de campionat pe locul al doilea, la doar trei puncte diferență de echipa Carmen București. A fost un tur în care ne-am testat uneori limitele, dar ne bucurăm că am reușit să rămânem în prima parte a clasamentului, să facem performanță și să arătăm tuturor că și la Roman se pot obține rezultate frumoase. Fetele au făcut eforturi mari să rămână în formă, dar au făcut-o cu drag pentru echipă și pentru sport. Le mulțumesc fiecăreia în parte și, totodată, mulțumesc celor care ne-au fost alături până acum. Fără ei nu am fi reușit”, a afirmat profesor Adelin Tălmăcel, antrenor principal al echipei Vulpițele Galbene.

La final de tur, rezultatele Vulpițelor Galbene sunt următoarele: echipa de senioare a terminat pe locul al doilea în Liga 2 și s-a calificat în optimile Cupei României, echipa U15 a terminat pe prima poziție a Grupei 2 din Liga de Junioare și locul al doilea cu echipa U13.