Articol publicat în data de: joi, 20 Oct 2016



Se tulbură apele la CSM Roman după înfrângerea în fața Dunării Brăila

 

CSM Roman Turneul Roman Voda Musat 03Miercuri, 19 octombrie, echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat, pe teren propriu, de la ora 17, în fața liderului campionatului, Dunărea Brăila, în cadrul unui meci în devans din etapa a șaptea a Ligii Naționale.

Numărul mare de partide care se succed în Liga Națională și în Europa începe să-și spună cuvântul pentru CSM Roman. După ce s-a aflat, la un moment dat, la cârma jocului, conducând cu 7-5 în minutul 20, finalul de primă repriză a fost din nou unul slab pentru CSM Roman, cu multe ratări, iar Dunărea intră la cabine în avantaj, 10-8. În repriza a doua, Dunărea a condus și la o diferență de patru goluri, asigurându-și un final fără emoții într-un meci care s-a terminat cu 20-18 în favoarea brăilencelor.

Au marcat pentru CSM Roman: Toskovic – 7 goluri, Glibko – 6, Iuganu – 2, Popescu – 2, Vădineanu – 1.
Pentru Dunărea Brăila au punctat: Tiron – 8, Perianu – 4, Tănăsie – 2, Pârvuț – 2, Tătar – 2, Lipara – 1, Krnic – 1.

„Din păcate, ratăm foarte mult în continuare, în situații foarte clare, și nu ai cum să câștigi cu astfel de ratări. Așteptăm să treacă și celelalte două meciuri pe care le avem de disputat într-un termen foarte scurt, după care vom face o analiză foarte serioasă a fiecărui participant în cadrul activității CSM Roman și apoi vom lua o serie de decizii”, a afirmat viceprimarul Lucian Micu.

Etapa viitoare, joi, 27 octombrie, CSM Roman va juca în deplasare pe terenul SCM Craiova. Până atunci, duminică, 23 octombrie, echipa romașcană va disputa a doua manșă din turul II preliminar al Cupei EHF, în Ungaria, cu Alba Fehérvár KC. CSM Roman are de recuperat în Ungaria o diferență de două goluri după înfrângerea de la Roman, din meciul tur, cu 25-27.

În cadrul etapei a șaptea a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate meciurile: CSM București – Cetate Deva 38-21 (marți, 18 octombrie), Danubius Galați – U Cluj (sâmbătă, 22 octombrie), Unirea Slobozia – Măgura Cisnădie, CSM Ploiești – HCM Râmnicu Vâlcea, HC Zalău – SCM Craiova (duminică, 23 octombrie) și CSM Bistrița – Corona Brașov (miercuri, 26 octombrie).

Clasament:

1Dunărea Brăila770020516021
2CSM București760119513418
3Corona Brașov641115513513
4SCM Craiova640219015112
5U Cluj631217014610
6HCM Rm. Vâlcea631215214210
7Măgura Cisnădie631215515710
8CSM Roman72321521349
9CSM Bistrița63031641619
10HC Zalău62131371507
11Unirea Slobozia61231601775
12Cetate Deva71061702133
13Danubius Galați *6006101146-1
14CSM Ploiești **6006101201-3

* echipă penalizată cu un punct pentru folosirea unei jucătoare în stare de suspendare
** echipă penalizată cu trei puncte pentru neprezentare

 

 

Știrea are 3 comentarii
Lasă un comentariu mai jos
  1. Leontin spune:

    O singura decizie corecta , daca vreti barca handbalului sa se redreseze : MICU afara , insotit ca de obicei de Toskovici , care altereaza prin Micu vestiarul … Micu stie de ce…… RUSINICA MARE Micule.. !

  2. VICTOR spune:

    Vor trebui luate trei decizii:
    1. Plecarea rapida a lui micu
    2. Intoarcerea lui PERA
    3. Vizita DNA-ului

  3. trandafir eugen spune:

    Un oras mic a crescut in timp o echipa demna, destul de matura in joc, respectata in tara, lucru ce ne face mandri pe multi suporteri. Din pacate in ultimul an este vizibila lipsa de simbioza intre conducerea clubului, jucatoare si antrenori.in aceste conditii echipa, jocul ei va fi in picaj, este greu sa faci performanta in astfel de conditii, ambitii prostesti, ieftine, management defectuos, excesiv politizat. O analiza de diagnostic trebuie urgent realizata, din pacate probabil pana dupa parlamentare primarul nu va tulbura apele.Sunt atatea exemple in tara de cluburi bugetare si falimentate, chiar nu putem fi seriosi? Sustinerea echipei din fonduri publice presupune un comportament ireprosabil al celor responsabili,atat in gestionarea fonduri,cat si iesirile publice ale celor implicati. Domnul primar nu uitati ca noi n am votat partidul, care are mari lacune, ci OMUL!

Lasă un comentariu

XHTML: Html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>