SCM Petrotub vrea să depăşească blestemul punctelor pierdute în prelungiri

SCM Petrotub Roman va întâlni pe teren propriu Sporting Suceava, vineri, 22 noiembrie, în etapa a 14-a a campionatului Ligii a treia, de la ora 14.

SCM Petrotub Roman, echipă ai cărei antrenori sunt Valentin Avădanei şi Iosif Susanu, a fost marcată de ghinion în etapele a doua şi a treia din tur, 0-0 acasă, cu Bucovina Rădăuţi, şi 3-3 în deplasare, cu Sporting Suceava, după ce, în prima a avut pauză. Startul returului seamănă foarte bine cu cel al turului pentru echipa romaşcană. SCM Petrotub a început partea a doua a campionatului Ligii a treia de fotbal, seria A, cu gol primit în prelungiri, în minutul 91, în meciul din etapa 13-a, de săptămâna trecută, 0-1, cu Bucovina Rădăuţi, în deplasare.

Vineri, 22 noiembrie 2013, SCM Petrotub Roman va juca pe teren propriu cu Sporting Suceava, în cadrul etapei a 14-a, meciul fiind programat de la ora 14 pe stadionul „Moldova”. În partida din etapa a treia, Sporting Suceava şi SCM Petrotub au încheiat la egalitate: 3-3 (0-1). Mădălin Popa, căpitanul echipei romaşcane, şi colegii săi au fost egalaţi în prelungirile partidei tur, în minutul 94, din lovitură de la 11 metri, după ce au condus şi cu 2-0. În acel meci, în acelaşi minut, 8, Vlaicu şi Alexandru au avut posibilitatea de a deschide scorul. Popa şi Alexandru, fiecare în două rânduri, au ratat alte patru ocazii. Popa a deschis scorul din penalty şi tot el l-a majorat. Gazdele au reuşit să egaleze, dar Carnariu a reuşit să-şi readucă echipa în avantaj în minutul 82. Au mai ratat ocazii de a înscrie Harbuzaru, Popa şi Talpalariu. În ultimele zeci de secunde ale partidei, gazdele au izbutit să scoată un punct, din penalty, dintr-un meci pe care oaspeţii l-au controlat şi meritau să-l câştige.

Acum, fotbaliştii romaşcani speră să nu se mai repete cele petrecute în meciul tur de la Suceava sau în etapa trecută, să spargă ghinionul.

„După meciul nereuşit din etapa precedentă, cred că a venit timpul să reîncepem să câştigăm şi să revenim pe unul dintre locurile fruntaşe. Să fie o victorie care să ne ajute să terminăm onorant anul. Dacă luăm în calcul punctele pierdute uşor, când aveam victoria în mână, ar fi trebuit să fim pe locul întâi. Echipa din Suceava este în revenire de formă în ultimul timp. Este un adversar redutabil, chiar dacă se situează mai jos în clasament. Se va impune, în această serie, echipa care va avea constanţă în rezultate bune. Noi nu reuşim să legăm, încă, o serie bună, dar sperăm să o facem până la sfârşitul returului şi, apoi, mai important, în faza play-off a competiţiei, în care sperăm să ne calificăm”, a spus antrenorul secund Iosif Susanu.

Pentru SCM Petrotub Roman, meciul va fi foarte greu. Sporting Suceava a început în forţă returul: 3-0 în deplasare cu Ceahlăul II Piatra Neamţ, echipă care a învins recent SCM Petrotub cu 4-1, apoi 2-1 pe teren propriu, cu fosta lideră, Știinţa Miroslava. Deocamdată, SCM Petrotub stă bine în ce priveşte rezultatele directe cu formaţiile din jumătatea superioară a clasamentului, cele care vor conta în faza play-off.

Programul etapei a 14-a mai cuprinde partidele: Kosarom Paşcani – CSM Moineşti, FCM Dorohoi – Bucovina Pojorâta, Ceahlăul II Piatra Neamţ – Aerostar Bacău (vineri), Știinţa Miroslava – Cetatea Tîrgu Neamţ. După cum se vede, este o etapă cu meciuri foarte importante la Miroslava şi Paşcani, între formaţii cu pretenţii la promovare în liga secundă. Cei din Dorohoi par a avea o misiune ceva mai uşoară, putând să urce pe primul loc dacă înving şi dacă Miroslava nu pierde pe teren propriu.