SCM Petrotub Roman a suferit prima înfrîngere

În etapa a 17-a a Ligii a treia, seria I, SCM Petrotub Roman n-a mai reușit să-și păstreze statutul de singură echipă neînvinsă, fiind întrecută, 2-3 (0-2), de Sporting, la Suceava.

Gazdele au deschis scorul în minutul 8, cînd, la un corner executat de Pantea, Guriță a deviat mingea în poartă, la colțul scurt. Al doilea gol al sucevenilor a venit în minutul 23, cînd, după un fault asupra lui Azaharioaei, în careu, Buziuc a transformat lovitura de la 11 metri. În minutul 38, Sărițanu a resimțit din plin forța cotului în figură aplicat de Guriță și a fost transprtat de urgență la spital, cu ambulanța. Suceveanul a primit cartonaș roșu, direct. Ajunsă în superioritate numerică, echipa romașcană a preluat contolul jocului și eforturile acesteia au fost răsplătite în minutul 50, de golul lui Petrila, care s-a interpus în calea mingii la o degajare a unui fundaș bucovinean. În continuare, oaspeții au fost cei care atacat, forțînd egalarea, însă ocazia mai mare a aparținut lui Azaharioaei, pe contraatac, care a trimis mingea în transversală. Gazdele și-au majorat avantajul, împotriva cursului jocului, în minutul 90. Filip a șutat de la distanță, Geoacăș a respins în față și Nechitoaia a reluat în plasă, 3-1. În minutele de prelungiri, Pătrașcu a prins un șut frumos din afara careului și l-a învins pe portarul advers, 3-2.

În urma invesigațiilor medicale, Sărițanu, care are un ochi tumefiat și nasul deviat, a fost diagnosticat cu fisură nazală și nu va putea juca meciul următor.

Pentru SCM Petrotub au jucat: Geoacăș – Vlaicu, Sărițanu, Ghidarcia, Gafița – Țapu, Pătrașcu, Petrila, Chirilă – Harbuzaru, Vulpe. Au mai jucat Ciocoiu, Lupușoru și Alexandru. Antrenori: Ovidiu Marc, Iosif Susanu.

Celelalte rezultate ale etapei: ABC Stoicescu – CSM Focșani 2-0, Poli Galați – Aerostar Bacău 0-1, CS Panciu – Ceahlăul II Piatra Neamț 1-1, CSM Rîmnicu Sărat – Oțelul II Galați 5-1, FCM Dorohoi – Rapid Suceava 0-0, SC Bacău – CSM Pașcani 3-0. Cetatea Tîrgu Neamț a stat.

1 Bacău               16      12      1        3        30-8           37

2 Rapid Sv           16      11      3        2        34-11          36

3 Roman              16      9        6        1       33-10          33

4 Rm. Sărat          16      9        2        5       28-16          29

5 Panciu               15      8        4        3       16-10          28

6 Sporting             16      8        3        5        27-21         27

7 Aerostar            16      7        3        6        19-19          24

8 Pașcani             16      6        3        7        16-21          21