Prima paginăSport

SCM Petrotub învinge Sporting Lieşti şi urcă din nou pe podium

Sâmbătă, 14 noiembrie, echipa de fotbal SCM Petrotub Roman a învins, pe tren propriu, formaţia Sporting Lieşti, într-o partidă contând pentru etapa a 12-a a Ligii a treia de fotbal, seria I.

Fotbaliştii romaşcani au dominat prima repriză şi au deschis rapid scorul, când, după o centrare de pe partea stângă a lui Măgirescu, Samson prelungeşte mai departe, iar Dutciuc, venit la întâlnire, trimite balonul în plasă, 1-0, min. 6. Acelaşi Dutciuc scoate o lovitură de pedeapsă, care este transformată de Marin, 2-0, min. 19. SCM Petrotub majorează scorul pe tabelă un sfert de oră mai târziu, când centrarea din lovitură liberă, lateral stânga, executată perfect de Popa, ajunge la Ductiuc, care face dubla, 3-0, min. 35. Romaşcanii au mai avut ocazii de a marca şi în partea secundă a meciului, însă scorul a rămas nemodificat până la final. Profitând de rezultatul de egalitate din partida CS Panciu – Știinţa Miroslava 1-1, SCM Petrotub urcă din nou pe locul al treilea al clasamentului, unde mai fusese şi la mijlocul acestui tur de campionat.

„Am făcut o primă repriză foarte bună, când am reuşit să marcăm cele trei goluri, apoi băieţii s-au retras în cea de-a doua repriză, încercând să dea lovitura pe contraatac. Este un rezultat bun, care ne readuce pe podium, pe locul al treilea, loc pe care vom încerca să îl păstrăm şi după meciul de săptămâna viitoare, din deplasare, de la Rădăuţi”, a afirmat antrenorul principal al SCM Petrotub, Gabriel Țapu.

În celelalte meciuri ale etapei a 12-a a Ligii a treia de fotbal, seria I, s-au mai înregistrat rezultatele: Olimpia Râmnicu Sărat – Cetatea Tîrgu Neamţ 2-1, CSM Paşcani – Aerostar Bacău 3-2, Metalosport Galaţi – Atletico Vaslui 8-0, Petrotub Roman – Sporting Lieşti 3-0, CS Panciu – Ştiinţa Miroslava 1-1, FC Zagon – Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 0-3, Inter Dorohoi – Bucovina Rădăuţi 2-2.

Etapa viitoare, ultima a turului acestui campionat, vineri, 20 noiembrie, SCM Petrotub întâlneşte în deplasare ocupanta locului al optulea, Bucovina Rădăuţi.