Home

SCM Petrotub a învins FCM Dorohoi în dublă inferioritate numerică

SCM Petrotub Roman – FCM Dorohoi 1-0 (0-0), după un meci al orgoliilor, în care echipa gazdă a avut doi jucători eliminați. Ghidarcia a înscris golul victoriei la scurt timp după prima eliminare.

Fotbaliștii de la SCM Petrotub Roman au probat o voință ieșită din comun, comparativ cu celelalte meciuri din campionat, în partida din etapa a 23-a a Ligii a treia, cu FCM Dorohoi, câștigată cu 1-0 (0-0) de elevii lui Gheorghe Poenaru. Având întipărită înfrângerea din tur, 3-5, după ce au condus cu 3-0, jucătorii romașcani au intrat montați pe teren cu gândul hotărât al revanșei.

fotbal scm petrotub meci dorohoi 13052Jocul a fost unul echilibrat, în care oaspeții au avut momente prelungite de posesie a balonului și de control al jocului, fără a reuși să-i inhibe pe partenerii de joc. Prima mare ocazie a meciului a fost cea din minutul 21, când Popa a avansat în dribling, i-a pasat ideal lui Harbuzaru, rămas cu portarul, dar atacantul a întârziat și a fost deposedat din spate. Dorohoiul a ripostat prin Pavăl, șut frumos de la distanță, cu mingea trecând puțin peste transversală. O combinație de pase foarte bine lucrată, cu mingea circulând în viteză pe traseul Popa – Menghia – Vlaicu, s-a încheiat cu șutul din alergare al ultimului, parat de portar (min. 41). În minutul 63, Vlaicu plătește o poliță din meciul tur printr-o intrare violentă și este sancțional cu cartonaș roșu. Patru minute mai târziu, Ghidarcia a reluat cu capul în plasă după o lovitură de colț și a adus bucurie în tribune, 1-0. În minutul 70, Popa primește ușor al doilea cartonaș galben și este, la rândul său, eliminat de arbitrul băimărean Adrian Șuta. SCM Petrotub se regrupează în apărare, oaspeții atacă și șutează furibund, dar gazdele reușesc să păstreze avantajul minim și să încheie meciul în apaluzele spectatorilor.

SCM Petrotub: Dornescu – Lupușoru, Ghidarcia, Carnariu, Ciobanu – Vlaicu, Pătrașcu, Popa, Menghia – Alexandru, Harbuzaru. Au mai jucat Abuzătoaei, Sofroni, Marin, Chirilă.

FCM Dorohoi: Rohețki – Cososchi, Ursachi, Stancoschi, Sandu – Pavăl, Grumezescu, Ștefan, Ghiviziu – Vrabie, Halip.

Celelalte partide ale etapei, în care ultimele trei clasate au învins în deplasare: SC Bacău – Sporting Suceava 1-0, CSM Moinești – Bucovina Rădăuți 1-2, CSM Pașcani – Aerostar Bacău 0-1, Oțelul II Galați – Știința Miroslava 3-4, YS Panciu – Ceahlăul II Piatra Neamț 0-3 (echipa din Panciu s-a retras).

1 Bacău                 20      15      2        3        49-19          47
2 Dorohoi             20      12      2        6        37-16          38
3 Moinești            19      11      4        4        45-35          37
4 Rădăuți             20      10      1        9        22-30          31
5 Oțelul II             19      8        5        6        32-25          29
6 Pașcani              19      9        2        8        19-16          29
7 Roman               19      9        1        9        29-25          28
8 Suceava             19      7        3        9        20-23          24