SCM Petrotub a învins FC Zagon în penultima etapă

În penultima etapă a Ligii a treia de fotbal, seria I, SCM Petrotub Roman a învins sâmbătă, 23 mai, pe FC Zagon (Covasna), în deplasare, cu 1-0 (0-0), unicul gol al partidei fiind marcat de Petrila, în minutul 60. Ținta echipei romaşcane, pregătită de Gabriel Țapu şi Iosif Susanu, de a se clasa pe locul al cincilea, nu mai este de atins, întrucât şi Aerostar Bacău a învins şi nu mai poate fi depăşită.

În meciul cu FC Zagon, pentru SCM Petrotub au jucat, din primul minut: Ciuclea – Rotariu, Marin, Popa, Stahie, Rotaru, Petrila, Brăescu, Dutciuc, Țapu, Tofan. Au mai intrat: Damian, Sofroni, Talpalariu, Tofan.

În meciul etapei, Știinţa Miroslava, lideră în clasamentul seriei I, a pierdut pe teren propriu cu Sepsi Sfântu Gheorghe, după ce oaspeţii au deschis scorul în minutul 67. A fost gol egalizator în minutul 90 (autogol), dar covăsnenii au înscris în prelungiri. Astfel, Miroslava a ratat ocazia de a-şi asigura promovarea în Liga a doua. Meciul decisiv va fi la sfârşitul acestei săptămâni, la Pojorâta.

Rezultatele etapei a 25-a: Bucovina Rădăuţi – Bucovina Pojorâta 0-3 (0-1), Sporting Lieşti – CSM Paşcani 2-3 (1-1), FC Zagon – SCM Petrotub Roman 0-1 (0-0), Aerostar Bacău – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 3-1 (2-0), Știinţa Miroslava – Sepsi Sfântu Gheorghe 1-2 (0-0). Ceahlăul II Piatra Neamţ şi Cetatea Tîrgu Neamţ au stat.

Programul ultimei etape: Pojorâta – Miroslava, Piatra Neamţ – Rădăuţi, Roman – Lieşti, Miercurea Ciuc – Zagon, Sfântu Gheorghe – Târgu Neamţ.