Prima paginăSport

Rezultat decis în ultimele două minute

HCM Roman a pierdut, în ultimele două minute de joc, 26-29 (12-14), partida de la Cluj cu Universitatea Jolidon din cadrul etapei a 16-a a Ligii Naționale feminine de handbal. Cu un an în urmă, HCM învingea U Cluj în finalul partidei.

Era minutul 58 când scorul era favorabil echipei gazdă, 27-26, iar cea din Roman trăgea încă speranțe într-un rezultat favorabil. Așa speraseră și handbalistele de la Cluj, în urmă cu un an, în februarie 2012, când colegele lor din Roman au învins cu sufletul la gură. Atunci, cu 40 de secunde înainte de sfârșitul partidei, Stoleru și-a adus echipa în avantaj, 22-21. Imediat, Tivadar a scăpat singură pe semicerc, Polocoșer a respins uluitor și pe contraatacul ce a urmat Iuganu a închis conturile, 23-21.

În turul campionatului trecut, HCM a câștigat cu mai puține emoții, 26-23, victoria fiind conturată încă din minutul 52, când era 23-19. Scenariile din precedentele dispute dintre cele două echipe s-au păstrat și vineri, 1 martie, dar cu roluri inversate în ce privește învingătoarea.

„Am început mai greu, cu multe ratări și pase greșite, dar fetele noastre au revenit și au muncit mult, cu nădejdea într-un rezultat favorabil. Am căutat anihilarea liniei lor de la 9 metri și am reușit acest locru doar în proporție de 50 la sută. După aspectul jocului, cred că am fi meritat măcar un rezultat de egalitate. Este normal să fiu și subiectiv. Către final, la noi, după trei pase, s-a fluierat joc pasiv. La ele, atacul a durat și un minut și jumătate, până au dat gol”, a spus Viorel Lazăr, antrenor secund al HCM Roman.

U Cluj: Măzăreanu – Chintoan (8 goluri), Cartaș (7), Senocico (6), Tivadar (5), Florea (2), Dincă (1); antrenor Gheorghe Covaciu.

HCM Roman: Polocoșer – Horobeț (5), Garipova (5 – toate din 7 metri), Stoleru (4), Genkova (3), Joldeș (3), Agrigoroaei (3), Marin (2), Krumova (1), Pavăl, Goran, Gherman, Din.

Urmează mecul cu Dunărea Brăila

„Scopul nostru, în partida următoare, este să scăpăm de griji. De vreo trei etape, sunt niște rezultate dubioase”, a spus Viorel Lazăr referindu-se la eliminarea oricărei variante care ar implica HCM Roman în disputa pentru evitarea retrogradării.

Etapa a 16-a a început marți, 26 februarie, cu meciul Oltchim Râmnicu Vâlcea – Corona Brașov 34-18. Celelalte partide s-au încheiat cu următoarele rezulalte: Dunărea Brăila – HCM Baia Mare 26-18, HC Zalău – Danubius Galați 30-25, SCM Craiova – CSM București 23-19.

Etapa următoare este programată a se disputa în 10 martie, dar una dintre partide, HCM Baia Mare – HC Zalău (6 martie), a fost deja devansată. Celelalte: SCM Craiova – Oltchim, CSM București – U Cluj, HCM Roman – Dunărea Brăila, CSM Ploiești – Corona Brașov.

1 Oltchim             14      14      0        0       458-312      28
2 Baia Mare         15      11      0        4        409-369      22
3 Cluj                    15      8        2        5        420-415      18
4 Zalău                 14      7        2        5        349-323      16
5 Brașov               14      6        1        7        365-374      13
6 Brăila                14      7         1        6        358-346      15
7 București          15      6        0        9        380-383      12
8  Roman             15      5        1         9        329-354      11