Home

Retur în play-off pentru SCM Petrotub, cu meci în deplasare

Meciul dintre Bucovina Pojorâta şi SCM Petrotub va fi sâmbătă, 17 mai, de la ora 18.

SCM Petrotub Roman începe returul play-off la Pojorâta, de pe locul I. Partida din returul fazei play-off va avea loc sâmbătă, de la ora 18. SCM Petrotub este lideră în seria I a Ligii a treia de fotbal, chiar dacă a pierdut, 1-2, etapa trecută, meciul cu Cetatea Tîrgu Neamţ, în deplasare. Până la partida de la Tîrgu Neamţ, SCM Petrotub n-a fost învinsă, în play-off, nici acasă, nici în deplasare.

Iunie 2011

Ediţia 2010-2011 a Ligii a treia la fotbal, seria I, s-a încheiat cu SCM Petrotub Roman ocupantă a locului  al treilea, după FCM Bacău, promovată în liga secundă, respectiv SC Bacău. În ultima etapă, SCM Petrotub a cîştigat cu 3-0 în deplasare partida susţinută cu Ceahlăul II Piatra Neamţ, în echipa gazdă având în componenţă doar juniori. Golurile au fost marcate de Vlaicu (min. 50 şi 60) şi Popa (min.75).

Iunie 2012

SCM Petrotub a terminat, din nou, campionatul pe locul al treilea. În etapă finală a campionatului SC Bacău a învins SCM Petrotub Roman cu 4-1 (3-0). Rapid Suceava a promovat în liga secundă. Băcăuanii mai aveau o şansă de a promova în cazul unei victorii coroborate cu un rezultat de egalitate la Paşcani. SCM Petrotub, fără Harbuzaru şi Săriţanu, suspendaţi, a semnat condica de prezenţă şi a bifat şi cea de şaptea înfrîngere din retur, după ce încheiase turul neînvinsă şi pe locul I. Alexandru a redus diferenţa la 4-1, târziu, în minutul 65, după ce echipa gazdă avea avantaj de patru goluri. Scorul final spune totul despre cum s-a desfăşurat partida. Echipa oaspete, pregătită de Ovidiu Marc şi Iosif Susanu, n-a avut nici un fel de motivaţie în acea partidă şi a încheiat campionatul, la fel ca în ediţia precedentă, pe locul al treilea. Băcăuanii au rămas cu gustul amar al şansei irosite etapa precedentă, la Piatra Neamţ, unde au fost egalaţi în finalul meciului, ratînd, astfel, urcarea pe primul loc şi, totodată, promovarea. Rapid Suceava şi-a luat toate măsurile de prevedere şi a învins la Paşcani, ocazie cu care a şi reuşit promovarea în liga secundă. În acea ediţie de campionat, Cetatea Tîrgu Neamţ, echipă cu care SCM Petrotub Roman se confruntă acum în faza play-off pentru promovare, a retrogradat.

Mai 2013

30 mai 2013 a fost ziua în care SCM Petrotub Roman a terminat la egalitate, 2-2 (2-2), cu Știinţa Miroslava, în deplasare, şi a terminat campionatul 2012-2013 pe poziţia a şaptea. Conturile au fost încheiate încă din prima parte a jocului, în care s-au înscris toate cele patru goluri. Omul meciului a fost fundaşul central al Romanului, Sergiu Ghidarcia, cel care şi-a adus echipa în avantaj în minutul 3, după care a înscris şi în minutul 8. Porfireanu a redus din diferenţă, 1-2, în minutul 18, iar Pârvu a marcat golul organizator în minutul 39.

Pentru SCM Petrotub Roman, echipă pregătită de Gheorghe Poenaru, Iosif Susanu şi Gabriel Țapu, au jucat: Dornescu – Lupuşoru, Ghidarcia, Marin, Carnariu – Vlaicu, Popa, Ciobanu, Harbuzaru – Menghia, Alexandru, respectiv Sofronie, Pătraşcu, Talpalariu şi Petrila. Contractul pe termen „lung” dintre SCM Petrotub şi Gheorghe Poenaru a fost rupt cu un an înainte de încheierea lui, prin înţelegerea părţilor. După finalul ediţiei recent încheiate, clubul romaşcan a renunţat la serviciile a trei jucători, Cernat, Căpraru şi Abuzătoaie, declaraţi liberi să-şi caute echipă.

Perioada lui Valentin Avădanei

Cine nu-şi mai aduce aminte de cât timp n-a mai fost echipa de fotbal a Romanului în liga secundă are de căutat prin arhive. A venit perioada în care antrenor principal la echipa din Roman este Valentin Avădanei, cel care, la sfârşitul acestei luni, se va putea lăuda cu promovarea în liga a doua. Deocamdată, referindu-se la meciul din Bucovina, Avădanei spune: „Va fi meci între echipa de pe locul I şi cea de pe locul al şaselea. Mergem să câştigăm. Nu-i vom avea la joc pe Sofroni, Lupuşoru şi Alexandru. Ceilalţi sunt apţi de joc şi dornici de victorie. Vrem trei puncte după meciul de la Pojorâta. Ne-au şi învins, la ei, au luat şi punct în Roman. Vrem să ne întoarcem sănătoşi şi bucuroşi. Toate echipele ajunse în această fază au meciuri dificile. S-a văzut şi se va mai vedea”.

Celelalte meciuri din cadrul primei etape a returului fazei play-off, vineri, 16 mai: Cetatea Tîrgu Neamţ – FCM Dorohoi, Kosarom Paşcani – Știinţa Miroslava.

Dacă toate partidele rămase de disputat până la finalul campionatului se vor încheia la egalitate, vrând, nevrând, SCM Petrotub Roman va încheia competiţia pe primul loc şi va fi obligată să promoveze în liga secundă. Deocamdată, nu este înghesuială. Nu mai vrea, aproape nimeni, să promoveze. Regulile nu mai sunt acelea de acum 25 de ani, iar banii – tot atâţi.