Remiză pentru SCM Petrotub, în deplasare la FC Zagon

Sâmbătă, 12 septembrie, echipa de fotbal SCM Petrotub a evoluat în deplasare, în Covasna, pe terenul echipei FC Zagon, într-un meci contând pentru etapa a treia a Ligii a treia de fotbal, Seria I. SCM Petrotub a obţinut un rezultat de egalitate, 1-1, decis încă din prima repriză.

Fotbaliştii romaşcani au deschis scorul după prima jumătate de oră de joc. În urma unei acţiuni colective pe partea dreaptă, Rotariu a centrat în careu, de unde Cosmin Țapu a reluat cu capul în poartă, 1-0 în minutul 26. Gazdele obţin egalarea în finalul primei reprize, când, după o minge lungă expediată în apropierea careului romaşcan, indecizia fundaşilor îi dă posibilitatea lui Cocan să şuteze perfect de la 15 metri, 1-1 în minutul 44. Bara i-a salvat o dată pe romaşcani, dar şi SCM Petrotub putea obţine cele trei puncte pe final, când Dutciuc sau Tofan au ratat desprinderea din poziţii favorabile.

„A fost un meci echilibrat, frumos, extrem de disputat, cu acţiuni importante la ambele porţi. Victoria putea fi atât a noastră, cât şi a gazdelor. Cei de la FC Zagon formează o echipă bună şi nu cred că vor fi multe echipele care vor obţine puncte în Covasna”, a afirmat antrenorul principal al SCM Petrotub, Gabriel Țapu.

În cadrul etapei a treia a Ligii a treia de fotbal, seria I, s-au mai înregistrat rezultatele:

– CSM Paşcani – Sporting Lieşti 0-2

– Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi 1-1

– Atletico Vaslui – Sepsi OSK Sfântul Gheorghe 1-3

– Inter Dorohoi – Știinţa Miroslava 1-2

– Metalosport Galaţi – Cetatea Tîrgu Neamţ 2-0

– CS Panciu – Olimpia Râmnicu Sărat 1-2.

Etapa viitoare, sâmbătă, 19 septembrie, SCM Petrotub va juca pe teren propriu, în compania celor de la CSM Paşcani.