Primul meci al CSM Roman în 2018, miercuri, pe terenul HCM Râmnicu Vâlcea

Primul meci al CSM Roman în 2018, miercuri, pe terenul HCM Râmnicu Vâlcea

Victorie în deplasare pentru fotbaliștii CSM Roman
Victorie pentru handbalistele CSM Roman în deplasare la Slobozia
CSM Roman joacă marți, în deplasare, cu Danubius Galați

 

Echipa de handbal feminin CSM Roman dispută miercuri, 10 ianuarie, primul meci oficial al anului, după o pauză de aproape două luni, pe terenul echipei HCM Râmnicu Vâlcea. Partida, contând pentru etapa a 11-a a Ligii Naționale, va începe de la 17.00 și va fi arbitrată de Diana Florescu (Argeș) şi Anamaria Stoia (București), în timp ce observator federal a fost desemnat Ștefan Ciurea (Dolj). Meciul va fi televizat în direct de DigiSport și Telekom Sport.

În sezonul anterior, CSM Roman a înregistrat două victorii în meciurile directe împotriva HCM Râmnicu Vâlcea – 30-22, în tur, pe teren propriu, și 37-26, în retur, la Vâlcea -, echipă care avea să termine campionatul doar pe locul al șaptelea, la șase puncte în spatele CSM Roman, locul 5 în sezonul anterior.

De data aceasta, romașcancele vor avea o misiune mult mai dificilă în fața unei echipe care s-a întărit în acest an și care ocupă acum locul secund în clasament, după primele zece etape. Vâlcea are șapte victorii și doar trei înfrângeri în acest tur de campionat: 22-23 la Corona Brașov (etapa I), 24-28 acasă în fața SCM Craiova (etapa a doua) și 24-27 la CSM București (etapa a opta). Din lotul HCM Râmnicu Vâlcea face parte acum și principala marcatoare a Romanului în sezoanele anterioare, ucraineanca Iryna Glibko.

Etapa a 11-a a Ligii Naționale de handbal feminin mai programează partidele: SCM Craiova – Rapid București, CSM Bistrița – Măgura Cisnădie, CSM Slatina – AHCM Slobozia, HC Zalău – CSM București, Corona Brașov – Dunărea Brăila (miercuri, 10 ianuarie), U Cluj – Danubius Galați (joi, 11 ianuarie).

CSM Roman a coborât un loc în clasament în pauza competițională

În pauza competițională, lotul CSM Roman nu a suferit modificări și nici nu sunt preconizate schimbări până la finalul perioadei de transferuri, 31 ianuarie, conform declarațiilor primarului Lucian Micu. Echipa începe anul având perspective ceva mai bune în privința finanțării, tot primarul Micu afirmând că discuțiile cu președintele Consiliului Județean, Ionel Arsene, pe această temă, sunt încurajatoare. „Aștept ca echipa să se ridice la nivelul așteptărilor, să recupereze din punctele pierdute și până la finalul campionatului să ne îndeplinim obiectivul asumat”, a afirmat primarul Lucian Micu.

În pauza competițională, CSM Roman a pierdut un loc în clasament. Consiliul de Administrație al Federației Române de Handbal a votat, pe 24 noiembrie, pentru invalidarea unei hotărâri a Comisiei de Competiții care prevedea omologarea cu scorul de 0-10 a meciului din etapa a treia dintre Corona Brașov și U Cluj și o penalizare de un punct pentru brașovence, pentru folosirea unei jucătoare fără drept de joc în acel meci. Astfel, în urma apelului echipei din Brașov, partida în cauză va rămâne omologată cu scorul din teren, 30-23 în favoarea Coronei, care scapă și de penalizarea de un punct dictată atunci împotriva sa, urcând pe locul al cincilea al clasamentului. Astfel, CSM Roman coboară un loc, ajungând pe poziția a opta.

 

Clasament:

1CSM București10100032822830
2HCM Rm. Vâlcea1070325922821
3SCM Craiova1062226222820
4Măgura Cisnădie1061326023619
5Corona Brașov1060425423418
6CSM Bistrița1060426327218
7HC Zalău1051425325016
8CSM Roman1050525025615
9Dunărea Brăila1041521722613
10Danubius Galați1040618921812
11Rapid București103072512969
12AHCM Slobozia102172272697
13U Cluj101272462795
14CSM Slatina100282222612

 

 

Foto: Facebook / HCM Râmnicu Vâlcea

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0