Prima victorie pentru HCM Roman din acest campionat

Miercuri, 2 septembrie, HCM Roman a înregistrat prima victorie în acest sezon, învingând, pe teren propriu, HCM Râmnicu Vâlcea, cu scorul de 32-26, la pauză 14-10.

IMG_6956Minutul 26 al partidei de la Roman de miercuri, 2 septembrie, dintre HCM Roman şi HCM Râmnicu Vâlcea, din etapa a doua a Ligii Naţionale de handbal. Carmen Stoleru ratează la scorul de 11-10, iar romaşcanele sunt în pericol să fie egalate. Tereza Pîslaru o blochează însă pe Andreea Adespii. Pe atacul următor, Iryna Glibko nu fructifică şutul spre poartă, dar Oana Chitacu face un plonjon spectaculos către semicercul advers şi recuperează mingea respinsă de portar. Minutul 29: Iryna Glibko execută spectaculos o lovitură de pedeapsă şi o trimite în fentă, ca la fotbal, în dreapta, pe Cristina Sîntămărean – 13-10 pentru Roman. Minutul 30: Tereza Pîslaru apără din nou la Adespii şi HCM Roman are atacul, cu zece secunde înainte de finalul primei reprize. Contraatacul rapid pare pierdut de Oana Chitacu, dar Raluca Ivan recuperează şi marchează pentru 14-10 în ultima secundă a primei părţi a meciului.

IMG_6957Au fost doar câteva dintre fazele unui meci câştigat clar de HCM Roman, în unele momente mai strâns decât o arată scorul, dar foarte spectaculos, cu o victorie care i-a ridicat, ca de obicei, în picioare, pe suporterii romaşcani, prezenţi din nou în număr mare la Sala Sporturilor din Roman. Antrenorul Florentin Pera aştepta seriozitate, atitudine, angajament şi spirit de sacrificiu de la elevele sale pentru acest meci, după înfrângerea din prima etapă, de vineri, de la Zalău, iar jucătoarele i-au îndeplinit aşteptările.

HCM Roman a condus întâlnirea de la un capăt la celălalt, fiind condusă o singură dată, în minutul 4, 1-2. Dominarea gazdelor a fost accentuată treptat, cu Jasna Toskovic şi Carmen Stoleru având iniţiativa, alături de Iryna Glibko, care a revenit la forma arătată în meciurile amicale ale verii, după partida mai puţin reuşită de vinerea trecută de la Zalău. Revenirea handbalistelor din Râmnicu Vâlcea din finalul primei reprize, de la 11-7 în minutul 23, la 11-10 în minutul 26, a fost gestionată perfect de romaşcane, care au reuşit să refacă avantajul de patru goluri la finalul primei reprize, 14-10.

IMG_6966A doua parte a meciului s-a disputat pe aproximativ aceleaşi coordonate, cu HCM Roman în prim plan: 17-11 în minutul 35, 20-14 în minutul 38. Vâlcea presează din nou la mijlocul reprizei secunde, dar trei goluri consecutive pentru 20-17 în minutul 42 nu sunt suficiente în faţa grupului unit din Roman, care punctează precis şi în inferioritate numerică: 21-18 min. 44, 24-20 min 48, 29-23 min. 55. Finalul pare unul liniştit pentru antrenorul Pera, care le permite şi jucătoarelor mai puţin folosite să intre pe final: Loredana Vartic punctează de la 7 metri, 30-25 în minutul 59, iar Lăcrămioara Cîlici închide tabela pe contraatac, în minutul 60, 32-26, în aplauzele spectatorilor ridicaţi în picioare în ultimul minut al partidei.

Partida a fost arbitrată de cuplul Bogdan Stark (Bucureşti) şi Romeo Ştefan (Ploieşti).

Au marcat pentru HCM Roman: Glibko – 11 goluri (5 din lovituri de la 7 metri), Stoleru – 5, Toskovic – 5, Ivan – 5, Iuganu – 3, Chitacu – 1, Vartic – 1 (din 7 metri), Cîlici – 1.

Au marcat pentru HCM Râmnicu Vâlcea: Adespii – 7, Manea – 6, Simion – 5 (2 din 7 m), Ilina – 3, Ani-Senocico – 3 (2 de la 7m), Campa – 1, Cherăscu – 1.

Etapa viitoare, duminică, 6 septembrie, HCM Roman va juca în deplasare, la Corona Braşov.

Miercuri, 2 septembrie, în cadrul etapei a 2-a s-au mai înregistrat rezultatele: HCM Baia Mare – Măgura Cisnădie 39-28, U Cluj – Corona Braşov 28-27, CSM Ploieşti – Dunărea Brăila 26-25, Unirea Slobozia – Rapid Bucureşti 29-25, SCM Craiova – HC Zalău 33-32, CSM Bucureşti – Alba Sebeş 36-25.