Prima victorie a Romanului la Brăila

HCM Roman a câştigat, 24-22 (10-12), meciul din deplasare cu Dunărea Brăila. Aceasta este prima victorie a Romanului la Brăila în campionatul Ligii Naţionale, de când a promovat în primul eşalon.

HCM Roman a reuşit, pentru prima oară de când joacă în Liga Naţională, să câştige la Brăila într-un meci de campionat. Evenimentul a avut loc duminică, 29 martie, în etapa a 24-a, antepenultima din returul Ligii Naţionale feminine de handbal. HCM Roman, echipă pregătită de Florentin Pera şi Viorel Lazăr, a învins cu 24-22 (10-12) într-un meci care poate fi deosebit de important în privinţa configuraţiei clasamentului în partea sa de sus. Mai mult, Dunărea Brăila poate pierde locul din play-off, având două meciuri foarte grele în ultimele două etape. HCM Roman a învins HC Dunărea Brăila şi în tur, cu scorul 25-24 (13-13), golul victoriei fiind înscris în ultima secundă de Daniela Băbeanu. Deocamdată, HCM Roman se află pe poziţia a cincea, cu două etape înainte de finalul returului.

handbal 02HCM Roman a început în forţă şi, în minutul 7, conducea cu 4-0, Iuganu având numele cel des scris pe lista marcatoarelor. Încet, gazdele au echilibrat jocul şi, după 1-4 şi 3-5, au preluat iniţiativa, 8-5. Formaţia romaşcană a redus diferenţa până la 8-7, dar cea brăileană a mărit avantajul până la pauză: 12-10. Într-un meci foarte frumos, precum între două echipe cu pretenţii îndreptăţite de cupă europeană, HCM Roman a jucat în continuare din ce în ce mai bine. După 14-11 în startul părţii secunde, s-a ajuns la 14-13 şi 16-15, cu Druţu şi Toskovic în zi foarte bună. Polocoşer apără o aruncare de la 7 metri, Moldovan este eliminată, Dobrea apără şi ea o aruncare de la 7 metri. Se ajunge la 18-16 pentru Dunărea. Ultimul sfert de oră, în care HCM Roman a avut şi avantajul unei condiţii fizice superioare, este cel în care echipa oaspete a demonstrat că merită să câştige. Era 18-19, în minutul 47. Diferenţa s-a păstrat, 20-21, apoi s-a mărit, 20-22. În minutul 53, Perianu a obţinut o aruncare de la 7 metri. Polocoşer a apărat aruncarea Alinei Horjea. Cu ochii pe cronometru, dar mai mult la joc, Florentin Pera şi elevele sale au găsit varianta bună pentru a încheia frumos meciul, nu fără inerentele emoţii. Moldovan reuşeşte să reducă din diferenţă, 21-22, apoi Perianu este sancţionată cu două minute de eliminare. Cu 40 de secunde înainte de final, Romanul conducea cu 23-22. Iuganu a rezolvat meciul cu o aruncare de la 7 metri: Brăila – Roman 22-24. Echipa din Roman mai are şanse să prindă locul al patrulea, iar Dunărea Brăila se află în postura de a pierde o clasare între primele opt.

Dunărea Brăila: Dobre, Safta – Czeczi (5 goluri), Horjea (8), Perianu (4), Brot (2), Moldovan (3), Marchidan, Boldyreva; antrenor: Alexandrina Soare.

HCM Roman: Tymoshenkova, Polocoşer – Iuganu (8), Toskovic (7), Mihalschi, Druţu (6), Chitacu, Agrigoroaei (1), Băbeanu (2), Horobeţ.

Lucian Micu (preşedintele HCM Roman): „Este un pas foarte mare pentru consolidarea locului al cincilea. Felicit jucătoarele şi conducerea tehnică, pentru această victorie muncită, obţinută cu greu şi nelipsită de emoţii. Avem un final de retur mai uşor, dar nu trebuie să ne culcăm pe-o ureche. Trebuie tratate cu maximă seriozitate meciurile din ultimele două etape ale returului, pentru a ne putea concentra, apoi, în play-off”.

Florentin Pera (antrenor principal la HCM Roman): „Este o victorie mare, în condiţiile în care foarte puţine echipe câştigă la Brăila. Pe mine mă bucură că echipa mea joacă un handbal de calitate şi că se menţine în partea superioară a clasamentului. Meciul a fost unul foarte disputat şi echilibrat, chiar crâncen, în care doream să confirmăm forma bună arătată în cel cu CSM Bucureşti. Am reuşit să ajungem cu bine la capăt. Mă bucură enorm această primă victorie a Romanului în deplasare cu Brăila şi o dedicăm tuturor celor care susţin echipa, financiar şi cu sufletul. Sunt foarte mulţumit de prestaţia echipei, care a dovedit disciplină tactică, a respectat ce am pregătit la antrenamente, a arătat dorinţă de victorie. Felicit fetele pentru dăruire. S-au completat foarte bine. Formează o echipă competitivă. Ne dorim constanţă în evoluţie şi rezultate. Teoretic, am avea şanse pentru a ocupa locul al patrulea la finalul returului. Depinde şi de decizia TAS (Tribunalul de Arbitraj Sportiv, de la Lausanne) în privinţa rezultatului partidei din tur dintre CSM Bucureşti şi SCM Craiova. Dacă Bucureştiul va avea câştig de cauză, Craiova ar rămâne fără trei puncte. Indiferent de verdictul ce va fi dat, indiferent de locul pe care-l vom ocupa la finalul returului, noi trebuie să facem tot ce ne stă în putinţă pentru a obţine cât mai mult din meciurile următoare. După victoria de la Brăila, trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Să păstrăm realizările şi să ne îmbunătăţim jocul de la meci la meci”.

Ionel Ciocan (membru în Consiliul de conducere al HCM Roman): „A fost un meci extraordinar de frumos, la fel ca acela cu CSM Bucureşti. A fost superb şi încheiat cu o victorie istorică a noastră. Felicit jucătoarele şi antrenorii. S-a văzut jocul de echipă şi sper să se păstreze mobilizarea şi coeziunea şi să jucăm în cupele europene. Să dea Dumnezeu să jucăm, în continuare, la fel”.

Celelalte rezultate ale etapei a 24-a: SC Mureşul Tîrgu Mureş – CSM Ploieşti 23-26 (13-11), CSM Bucureşti – HCM Râmnicu Vâlcea 34-21 (12-9), CSM Unirea Slobozia – ASC Corona 2010 Braşov 23-26 (13-13), HC Zalău – HCM Baia Mare 25-39 (11-22). SCM Craiova – CSM Cetate Devatrans şi Universitatea Cluj – Universitatea Neptun Constanţa s-au disputat după închiderea ediţiei.