Preotul Anton Moraru, ctitor de biserică, a încetat din viaţă

Preotul Anton MoraruPreotul romano-catolic care a construit biserica din Recea, filiala de la Băluşeşti, iar în ultima perioadă a fost paroh la Șcheia, a încetat din viaţă după ce a făcut atac cerebral chiar în timpul unei liturghii.

În dimineaţa zilei de 15 ianuarie, preotul Anton Moraru a încetat din viaţă, la vârsta de 58 de ani. Printre bisericile unde a activat ca paroh sau vicar se numără şi cele din Nisiporeşti şi Băluşeşti. În afară de munca pastorală specifică oricărui preot, părintele Anton Moraru a fost ctitorul bisericii din Recea (filiala de la Băluşeşti), a renovat casa parohială din Sascut şi biserica din Șcheia.

Potrivit informaţiilor oferite de către Episcopia Romano-Catolică de Iaşi, în timpul Sfintei Liturghii din dimineaţa zilei 14 ianuarie, părintele a avut un accident vascular. La un moment dat, deşi era conştient şi vorbea, nu s-a mai putut ridica să dea binecuvântarea. Transportat la un spital din Iaşi, situaţia lui s-a complicat, iar medicii n-au mai putut face nimic.

Preotul Anton Moraru s-a născut la 13 noiembrie 1956 la Gârleni – Bacău. A fost sfinţit preot la 29 iunie 1983, la Iaşi, de către episcopul Iakob Antal. A activat ca vicar la Hălăuceşti (1 august 1983 – 1 august 1985), Luizi-Călugăra (1 august 1985 – 1 ianuarie 1987), Bucureşti-Bărăţia (1 ianuarie 1987 – 1 august 1987), Luizi-Călugăra (1 august 1987 – 1 august 1988), Nisiporeşti (1 august 1988 – 1 august 1989), Piatra Neamţ (1 august 1989 – 1 august 1990), apoi ca paroh la Băluşeşti (1 septembrie 1990 – 1 august 1996), Sascut Sat (1 august 1996 – 1 august 2001), Șcheia (1 august 2001 – 15 ianuarie 2014).


COMENTARII

WORDPRESS: 0