Home

Olimpiada Școlară judeţeană la cros

Calistru şi Moldovanu vor reprezenta Romanul în finala naţională.

Cei mai buni alergători, elevi de liceu sau din şcoala gimnazială din judeţul Neamţ, s-au întrecut sâmbătă, 5 aprilie, la Roman, în cadrul etapei judeţene a Olimpiadei Naţionale Școlare Sportive, la cros. În cele patru probe desfăşurate, două la feminin şi două la masculin, câştigători au fost două fete din Roman şi doi băieţi din Piatra Neamţ, toţi fiind calificaţi în faza finală a Olimpiadei Școlare.

Alexandra Calistru, cunoscuta multiplă medaliată la competiţii naţionale, sportivă legitimată la Clubul Atletic Roman şi pregătită de profesor Elisabeta Baciu, a ocupat locul I în cursa de cros pe distanţa de 1.500 de metri, la secţiunea gimnaziu. Alexandra, elevă la Școala „Vasile Alecsandri” din Roman, unde îl are ca profesor pe Ioan Ungureanu, a fost urmată, pe podium, de Paula Imbrişcă (Școala Gherăeşti, profesor Sebastian Blaj) şi de Mădălina Gugiu (Școala Timişeşti). Tot la gimnaziu, în competiţia băieţilor a încheiat pe primul loc Casian Atomei (Colegiul „Calistrat Hogaş” Piatra Neamţ). L-au urmat Mihai Haureş (Școala Pângăraţi) şi Eugen Breban (Școala „Vasile Alecsandri Roman).

În competiţia feminină la licee s-a detaşat Luiza Moldovanu, de la Liceul „Vasile Sav” Roman, elevă a profesorului Teodor Mărdărescu. Pe următoarele două locuri s-au clasat Livia Clipa (Colegiul „Calistrat Hogaş” Pitra Neamţ) şi Adriana Adam (Colegiul Tehnic „Miron Costin” Roman, profesor Carmen Grădinaru).

Băieţii de liceu l-au avut în frunte pe Ștefan Crican (Colegiul „Calistrat Hogaş”). Podiumul a fost completat de Petru Ciornilă (Seminarul Teologic Mănăstirea Neamţ, profesor Radu Anca).

„Etapa finală naţională va avea loc în judeţul Bihor, în perioada 24-25 aprilie. Competiţia de la Roman a fost una neavantajată de vreme. Ploaia şi temperatura scăzută nu le-au scăzut tonusul acestor copii, care ne arată că sportul înseamnă sănătate”, a spus profesorul Bogdan Dimitriu, organizator al concursului desfăşurat pe aleile din Parcul Central al municipiului Roman.

Distanţele pe care s-a alergat au fost 1.500 de metri la fete, gimnaziu, 2.000 metri la fetele de liceu şi la băieţii de gimnaziu, respectiv 2.500 de metri la licee, băieţi.

Profesorul Bogdan Dimitriu a fost ajutat pentru organizarea concursului de colegii Teodor Mărdărescu („Vasile Sav”), Carmen Grădinaru („Miron Costin) şi Tereza Lungu („Petru Poni”).

„La fiecare dintre cele patru probe din concurs au avut drept de participare doar primii trei clasaţi în faza anterioară a competiţiei, pe municipii sau oraşe, desfăşurată în Roman, Bicaz, Tîrgu Neamţ şi Piatra Neamţ. Aşadar, s-au calificat pentru etapa judeţeană câte 12 elevi la fiecare grupă. N-au participat toţi cei 48 de calificaţi în etapa judeţeană”, a precizat profesorul Ioan Ungureanu, de la Școala „Vasile Alecsandri”.