O nouă înfrângere pentru CSM Roman, în deplasarea la Zalău

O nouă înfrângere pentru CSM Roman, în deplasarea la Zalău

 

 

Echipa de handbal feminin CSM Roman a evoluat în deplasare, joi, 4 octombrie, de la ora 17.30, pe terenul formației HC Zalău, în prima partidă a etapei a cincea a Ligii Naționale.

După o primă repriză echilibrată, în care cele două partenere de întrecere au mers cap la cap și s-au aflat pe rând în avantaj minim, HC Zalău intră la cabine cu avans de două goluri, 17-15. Lipsită de aportul căpitanului Carmen Stoleru și după accidentările din finalul primei reprize ale Irinei Ivan (care nu a mai putut continua partida), Anei Maria Simion și Danielei Todor, CSM Roman dispare de pe teren în cea de-a doua parte a meciului, timp în care HC Zalău face scor, într-o partidă terminată cu o diferență usturătoare pentru romașcance, 31-21 în favoarea HC Zalău, a cincea înfrângere consecutivă pentru CSM Roman în acest debut de campionat.

Au marcat pentru CSM Roman: Khavronina – 6 goluri (1 din 7 metri), A. Simion – 5 (4 din 7 metri), Agrigoroaie – 3, Todor – 2, Ivan – 2, Cîrjan – 2, Manea – 1. Pentru HC Zalău au punctat: Szollosi – 8 (4 din 7 metri), Mihalcea – 7, Abed-kader – 6, Constantinescu – 3, Panici – 3, Berbece – 1, Severin – 2, Popescu – 1. Lovituri de la 7 metri: 6 pentru CSM Roman, 5 transformate (a ratat Todor); 6 pentru HC Zalău, 5 transformate (a ratat Szollosi). Eliminări de 2 minute: 3 pentru CSM Roman, 3 pentru HC Zalău.

În cadrul etapei a cincea a Ligii Naționale de handbal feminin au mai fost programate partidele: Minaur Baia Mare – Măgura Cisnădie (vineri, 5 octombrie), SCM Craiova – CSU Cluj-Napoca (sâmbătă, 6 octombrie), Gloria Buzău – CSM Slatina, Gloria Bistrița – Corona Brașov (duminică, 7 octombrie), CSM București – SCM Râmnicu Vâlcea (marți, 9 octombrie), CSM Galați – Dunărea Brăila (miercuri, 10 octombrie).

După această etapă, Liga Națională de handbal feminin face o nouă pauză, pentru participarea echipelor românești în competițiile europene. Etapa viitoare, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, campioana CSM București, miercuri, 24 octombrie.

Clasament:

1CSM București44001098312
2SCM Rm. Vâlcea44001058412
3Măgura Cisnădie4310948710
4Corona Brașov4211105957
5HC Zalău52121231197
6Minaur Baia Mare421199967
7CSM Slatina421186847
8Gloria Buzău421177857
9SCM Craiova4202107986
10Gloria Bistrița420296926
11CSM Galați4013851061
12Dunărea Brăila4013871111
13CSU Cluj-Napoca400489970
14CSM Roman50051141390

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0