O nouă deplasare dificilă pentru HCM Roman

Sâmbătă, 12 septembrie, HCM Roman va juca în deplasare, cu Universitatea Cluj.

Al treilea meci în deplasare, în primele patru etape ale Ligii Naţionale, a fost programat pentru HCM Roman, sâmbătă, 12 septembrie, la Cluj, de la ora 16.00, în compania Universităţii din localitate. Partida va fi arbitrată de Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu, din Constanţa, iar observator federal va fi Viorel Ciucan, din Bucureşti.

HCM Roman vine după două jocuri bune disputate săptămâna trecută, acasă cu HCM Râmnicu Vâlcea şi în deplasare la Corona Braşov, doar primul concretizat, din păcate, şi cu o victorie – singura în trei etape – pentru handbalistele antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr. De cealaltă parte, Universitatea are două victorii, ambele la limită: în etapa a doua, acasă, 28-27 în faţa Coronei Braşov, şi în deplasare, etapa a treia, 22-21 pe terenul nou promovatei Măgura Cisnădie. Universitatea şi HCM ocupă locurile 8 şi 9 în clasamentul Ligii Naţionale.

În sezonul trecut, cele două echipe s-au întâlnit în debutul turului, 29-29 pe terenul Universităţii, pe 30 august 2014, şi în prima etapă din retur, pe 10 ianuarie, 26-24 pentru HCM, în Sala Sporturilor din Roman. Finalul campionatului trecut a adus locul al patrulea şi o calificare în Cupa EHF pentru romaşcane şi doar locul al zecelea pentru Universitatea Cluj.

În cadrul etapei a patra a Ligii Naţionale de handbal feminin mai sunt programate partidele: HCM Baia Mare – Rapid Bucureşti 36-25 (s-a disputat marţi, 8 septembrie), SCM Craiova – Corona Braşov, CSM Ploieşti – HCM Râmnicu Vâlcea, Unirea Slobozia – HC Zalău, CSM Bucureşti – Dunărea Brăila şi Măgura Cisnădie – Alba Sebeş.

Clasament:

1HCM Baia Mare44001479712
2CSM Bucureşti3300107699
3CSM Ploieşti3201101846
4Dunărea Brăila320186806
5Unirea Slobozia320179756
6HC Zalău320185836
7Corona Braşov320180796
8U Cluj320176846
9HCM Roman310276733
10SCM Craiova310284893
11Rm. Vâlcea310278833
12Măgura Cisnădie300375960
13Alba Sebeş300365970
14Rapid Bucureşti4004971470

COMENTARII

WORDPRESS: 0