Prima paginăSport

Meci foarte important la Râmnicu Vâlcea

Sâmbătă, HCM Roman va juca în deplasare, cu HCM Râmnicu Vâlcea, partida din etapa a 15-a a Ligii Naţionale feminine de handbal n meciul va începe la ora 11.

Paşii către performanţă sunt mărunţi şi calculaţi. Drumul către calificarea în play-off a fost început. HCM Roman, echipa de pe locul al cincilea în acest moment în Liga Naţională, va avea de trecut sâmbătă, 1 februarie, testul meciului de la Râmnicu Vâlcea, din etapa a 15-a a campionatului, cu HCM din localitate. Cele două echipe au scopuri diferite. Handbalistele din Roman îşi doresc să încheie campionatul pe un loc care să le permită calificarea în cupele europene. Cele din Râmnicu Vâlcea au ca obiectiv evitarea retrogradării, deşi nu au reuşit să obţină nicio victorie în etapele precedente. Chiar cu două dintre jucătoarele de bază accidentate, HCM Roman rămâne favorită la victorie. Cu o apărare bună şi cu o evoluţie pe măsură în atac, Pîslaru, Băbeanu, Krumova şi colegele lor ar trebui să învingă.

În meciul tur, dar într-o altă conjunctură, HCM Roman învingea detaşat: 32-21 (17-6). Era a patra victorie consecutivă dintr-o serie de cinci, premieră pentru echipa romaşcană, de când a promovat în prima ligă. Atunci, după o tatonare de cinci minute, handbalistele de la Roman au pus stăpânire pe joc. În cel de al 13-lea minut al partidei, Carmen Stoleru, căpitanul echipei romaşcane, a căzut pe spate şi a dat cu capul de podea, fiind înlocuită. Chiar şi aşa, scorul a ajuns la 13-3, în minutul 22. Până la pauză, cu Tereza Pîslaru în formă foarte bună, HCM Roman a mărit avantajul la 17-6. Paula Vişan a făcut şi ea meci mare în poarta romaşcană, în partea a doua. HCM Roman a reuşit să se detaşeze, în câteva rânduri, de colega sa din Râmnicu Vâlcea la 13 goluri. Pe fondul schimbărilor şi al relaxării echipei gazdă, HCM Râmnicu Vâlcea a redus din diferenţă până la 32-21, în final.

Au jucat atunci pentru HCM Roman: Pîslaru, Vişan, Polocoşer – Chitacu (6 goluri), Mihalschi (4 goluri), Băbeanu (8 – 5 din 7 metri), Agrigoroaei (6), Stoleru (1), Genkova, Pavăl (2), Joldeş (2), Bălăceanu (1), Krumova (1).

Deplasare lungă pentru trei puncte

„Ne aşteaptă un drum greu şi lung, apoi un meci foarte greu. Echipa din Râmnicu Vâlcea este pe ultimul loc, dar are potenţial, handbaliste cu experienţă, cu ambiţie. Noi trebuie să facem un joc cât mai bun, cu atitudine şi concentrare. Vrem cele trei puncte şi mergem cu gândul la victorie. Ne va lipsi, în continuare, Carmen Stoleru. Celelalte fete din lot sunt apte să facă o partidă bună, atât individual, cât şi, mai ales, colectiv. Sper să jucăm bine încă de la început, să eliminăm greşelile, să ne impunem jocul şi să avem linişte în partea secundă a partidei. Să revenim la jocul nostru care ne-a adus rezultate. Sperăm să ajungem cu bine şi să ne întoarcem cu bine. Orice joc trebuie tratat cu maximă seriozitate. HCM Râmnicu Vâlcea este o echipă incomodă. Clara Vlădineanu este o jucătoare de clasă. Niciun meci nu este dinainte câştigat”, a aformat Florentin Pera, antrenor principal la HCM Roman.

Rezultate şi program

Partida dintre CSM Bucureşti şi HCM Râmnicu Vâlcea, din etapa a 14-a, care trebuia să se dispute duminică, 26 ianuarie, a fost reprogramată în 5 februarie.

Etapa a 15-a: HCM Baia Mare – CSM Cetate Deva (2 februarie, ora 12.45), CSM Ploieşti – CSM Bucureşti (1 februarie, ora 11), HCM Râmnicu Vâlcea – HCM Roman (1 februarie, ora 11), Universitatea Neptun Constanţa – HC Zalău (1 februarie, ora 12), Dunărea Brăila – Corona 2010 Braşov (3 februarie, ora 18), Universitatea Jolidon Cluj – SCM Craiova 33-22 (18-10), s-a jucat în 29 ianuarie.