Meci decisiv pentru locul al patrulea, între HCM Roman şi Dunărea Brăila

Home

dunarea 02Sâmbătă, 23 aprilie, echipa de handbal feminin HCM Roman dispută, în deplasare, pe terenul HC Dunărea Brăila, ultima partidă din actuala ediţie a Ligii Naţionale, meci contând pentru etapa a 26-a. Partida va începe la ora 17.30 şi nu va fi televizată. În meciul tur, HCM Roman a învins cu scorul de 21-18, la pauză 13-8.

Este un meci decisiv pentru configuraţia clasamentului în partea superioară, între HCM Roman şi Dunărea, locurile cinci, respectiv patru, fiind o diferenţă de doar două puncte. În cazul în care HCM Roman obţine victoria la Brăila, iar echipa de pe ultima treaptă a podiumului, Corona Braşov, pierde în meciul de sâmbătă de la Zalău, romaşcancele nu pot urca decât pe locul al patrulea, Corona având, la o eventuală egalitate de puncte cu romaşcancele, avantaj în cele două meciuri directe din acest sezon.

„Ne dorim foarte mult să urcăm în clasament, e foarte important pentru noi că avem un moral bun, avem o serie de jocuri fără înfrângere, jocuri foarte bune, ceea ce ne dă încredere şi speranţă pentru meciul de la Brăila. Pe de altă parte, suntem angrenaţi şi Cupa României, acolo unde miercuri, 27 aprilie, ne vom deplasa la Galaţi. Sunt convins că vom obţine o calificare în sferturile de finală ale Cupei şi, mai departe, în funcţie de ce ne rezervă sorţii, să încercăm să ajungem în final-four-ul Cupei României”, a afirmat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

În cadrul etapei a 26-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: HCM Baia Mare – CSM Bucureşti, Universitatea Cluj – HCM Râmnicu Vâlcea (vineri, 22 aprilie), Rapid Bucureşti – SCM Craiova, Măgura Cisnădie – Unirea Slobozia, HC Zalău – Corona Braşov, Alba Sebeş – CSM Ploieşti (sâmbătă, 23 aprilie).