Meci cu emoții pentru HCM Roman, la Slobozia

Meci cu emoții pentru HCM Roman, la Slobozia

Sâmbătă, 20 februarie, echipa HCM Roman a evoluat în deplasare, la Slobozia, în cadrul etapei a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin, meci disputat de la ora 11.

Echipa romaşcană a luat un avantaj confortabil spre finalul primei reprize împotriva Unirii Slobozia, conducând cu cinci goluri înainte de intrarea la cabine, 15-10. HCM Roman s-a văzut, apoi, egalată, 17-17 min. 46, după care cele două echipe au mers cap la cap până la final. Unirea are parte de două lovituri de la 7 metri în ultimul minut, dar Andreea Enescu transformă numai una, iar romaşcancele înclină în favoarea lor disputa, învingând cu 23-22. HCM Roman îşi trece în cont a patra victorie consecutivă în acest retur, cu care se menţine pe locul al patrulea al clasamentului Ligii Naţionale.

Au marcat pentru HCM Roman: Glibko – 7 (4 din lovituri de la 7 metri), Iuganu – 5, Stoleru – 5, Tošković – 4, Agrigoroaie – 1, Tomescu – 1.

Au punctat pentru Unirea Slobozia: Enescu – 10 (5 din lovituri de la 7 metri), Drăguţ – 4, Toma – 3, Ilie – 2, Pavăl – 2, Carabulea – 1.

„Trei puncte foarte importante în economia campionatului”

„Jocul de astăzi, în special în prima repriză, a fost unul bun făcut de echipa noastră. Din păcate, în repriza a doua am avut mai multe erori, mai multe mingi date la adversar, care au dat posibilitatea echipei gazdă să vină aproape de noi. Pe ratările noastre şi pe greşelile personale, ne-am făcut singuri jocul greu. Meciul de la Slobozia a fost unul dificil, după cum ne aşteptam, având în vedere faptul că Slobozia, chiar dacă are un lot valoros, este într-o situaţie mai grea în acest final de campionat şi luptă pentru orice punct. Am simţit şi noi acest lucru în meciul de astăzi, dar este bine că am reuşit să luăm cele trei puncte, foarte importante în economia campionatului, ţinând cont de lupta din partea de sus a clasamentului, unde sunt multe echipe care speră la un loc de cupă european. Însă e bine că am obţinut victoria, acesta a fost obiectivul jocului de azi, ni l-am realizat şi abordăm cu încredere următoarele meciuri, oarecum mai liniştiţi”, a declarat Florentin Pera, antrenorul principal al HCM Roman.

„Cred că aşa vor fi toate meciurile noastre de acum înainte”

„Aşa cum ne aşteptam, am avut un meci deosebit de greu. Știam că jucătoarele Unirii Slobozia se vor agăţa de orice minge, că vor evolua cu foarte multă ambiţie şi determinare, fiind într-o situaţie critică în clasament. Cred că aşa vor fi toate meciurile noastre de acum înainte, întrucât vom întâlni formaţii care au nevoie disperată de puncte şi se vor agăţa de orice şansă pentru a le obţine. Una peste alta, bine că s-a terminat cu bine, am reuşit să câştigăm, este cel mai important că am obţinut cele trei puncte puse în joc”, a declarat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

Celelalte meciuri ale etapei a 20-a

În cadrul etapei a 20-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: HCM Baia Mare – HCM Râmnicu Vâlcea 29-24 (marţi, 16 februarie), CSM Ploieşti – SCM Craiova 29-25, Universitatea Cluj – Rapid Bucureşti 24-23, Alba Sebeş – Dunărea Brăila 17-26 (sâmbătă, 20 februarie), Măgura Cisnădie – HC Zalău (duminică, 21 februarie) şi CSM Bucureşti – Corona Braşov (miercuri, 24 februarie).

Urmează două etape grele pentru HCM Roman, două meciuri cu echipele de Liga Campionilor ale României, acasă, cu CSM Bucureşti, etapa viitoare, miercuri, 2 martie, de la ora 18.00, şi deplasare la HCM Baia Mare, în etapa a 22-a.

Clasament

1CSM Bucureşti19190061241757
2HCM Baia Mare20190164047257
3Corona Braşov19122554750238
4HCM Roman20122652148938
5Dunărea Brăila20121753951037
6CSM Ploieşti20103757354533
7SCM Craiova2092954355129
8HC Zalău1982949952726
9HCM Rm. Valcea20801251856224
10U Cluj20711251956822
11Unirea Slobozia20511446754016
12Măgura Cisnădie19411451157013
13Rapid Bucureşti20401653363112
14Alba Sebeş2011184575954

 

 


COMENTARII

WORDPRESS: 0