Jucătorii Marsat Roman au îmbrăcat tricourile de campioni

Echipa condusă de directorul tehnic Bogdan Enache va reprezenta municipiul la faza pe regiuni, care se va desfășura la Iași.

Echipa Marsat Roman a câștigat campionatul municipal de minifotbal, după ani de zile în care a muncit pentru a atinge această performanță. În urma rezultatelor bune, echipa condusă de directorul tehnic Bogdan Enache va reprezenta municipiul la faza pe regiuni, care se va desfășura la Iași, în perioada 19, 20, 21 iunie. Campionatul s-a desfășurat în ritm alert, multe echipe arătând mult mai bine din punct de vedere tehnico – tactic. Inițial, pretendente la primul loc au fost mai multe echipe, dar Marsat a câștigat la pas campionatul. În cazul în care trece și de faza regională, la Oradea urmează să întâlnească cele mai bune echipe din țară. „Am muncit foarte mult și chiar ne așteptam să câștigăm. Am tras în fiecare an și până la urmă am reușit să atingem această performanță. Urmează turneul regional de la Iași, unde participă 16 echipe din Moldova și primele patru câștigătoare vor merge la turneul final. Ne simțim pregătiți și suntem siguri că vom trece și de această etapă. Cu siguranță vom face o figură frumoasă. Țin să mulțumesc pe această cale echipei mele și directorului general Vasile Balcan, care ne-a susținut financiar și fără de care nu puteam ajunge să câștigăm”, a spus Bogdan Enache. Echipa de minifotbal Marsat a câştigat, în acest an competițional, și Cupa “1 Decembrie”, competiţie organizată de Oz-er Golden Roman, la fel ca şi campionatul municipal, cu sprijinul Primăriei Roman. Atunci, Marsat a ocupat locul I, cu emoţii, după finala disputată cu Kapri. Cele două echipe se aflau la egalitate, 3-3, la finalul timpului regulamentar de joc. Departajarea s-a făcut în urma loviturilor de la 7 metri. A fost 7-6 pentru Marsat. Echipa învingătoare i-a avut pe lista marcatorilor pe Boboc, Paveliuc şi Tălmăcel, până a se ajunge la episodul final, al loviturilor decisive. La realizarea performanței de a îmbrăca tricourile de campioni au contribuit: Adrian Hanganu, Alexandru Antohi, Marian Paveliuc, Luigi Robu, Ovidiu Tălmăcel, Cosmin Ursache și Adrian Vlaicu, Alex Aruxandrei, Silviu Boboc, Ionuț Călinescu, Gabriel Chelaru, Marian Crăsnuță, Ioan Diaconu.