Prima paginăSport

Înfrîngere a handbalistelor romașcane la Brăila

Previzibil, HCM Roman nu a putut obține un rezultat favorabil la Brăila, în fața Dunării, cea de a treia clasată în Liga Națională feminină de handbal, fiind învinsă, 25-29 (12-14), după un meci în care formația gazdă a controlat jocul în marea sa parte.

Dunărea a început meciul mai bine și, după 15 minute, conducea cu 7-3. A urmat o perioadă bună a handbalistelor pregătite de Corneliu Bădulescu și Dan Moisii și, pînă la pauză, acestea au redus diferența la două goluri, 12-14, nutrind speranța că în partea secundă a întîlnirii vor continua în același ritm. N-a fost așa, întrucît partenera de întrecere, antrenată de Ioan Băban, care țintește ocuparea locului secund la finalul campionatului, s-a distanțat repede la șapte goluri, 21-14 (min. 40), lăsînd de înțeles că nu se pune problema învingătoarei. De la gazde a ieșit în evidență apetitul de gol al Alinei Horjea, în timp ce în tabăra oaspete îmbucurătoare a fost pofta de joc și eficiența Anei Maria Iuganu. În timpul rămas, gazdele au fost preocupate să se mențină în avantaj, iar romașcanele să reducă, pe cît posibil, din handicap, ceea ce s-a și întîmplat. Reamintim că, și în tur, la Roman, s-au impus tot brăilencele, rezultatul de atunci, coroborat cu egalul cu Deva, ducînd la plecarea a trei jucătoare din lotul romașcan.

Dunărea Brăila: Dobre, Voicu – Horjea (12 goluri), Lobach (4), Yuschenko (3), Crăciun (3), Iancu (2), Goran (2), Drăguț (1), Constantinescu (1), Eșanu (1), Irimia, Bărbos.

HCM Roman: Vișan, Polocoșer – Iuganu (7), Garipova (5), Stoleru (4), Horobeț (4), Gherman (2), Agrigoroaei (2), Cricleviț, Hamciuc.

Aruncări de la 7 metri: 9 (7 transformate) – 5 (5 transformate).

Eliminări temporare: 4-5.

În alte două meciuri din etapa a 20-a s-au înregistrat rezultatele: CSM 2010 Bacău – Universitatea Jolidon Cluj 30-35, SCM Craiova – CSM Ploiești 34-24.

Altfel, în lotul romașcan au fost două aniversări săptămîna trecută, Paula Vișan și Marinela Gherman fiind felicitate de către colege și antrenori de zilele lor de naștere.

1 Oltchim             17      17      0        0        611-413      34

2 Zalău                 19      12      4        3        488-411      28

3 Brăila                18      13      1        4        508-458      27

4 Cluj                   18      13      1        4        531-484      27

5 Galați                18      11      1        6        476-434      23

6 București           19      8        1        10      523-550      17

7 Baia Mare          18      8        1        9        451-505      17

8 Roman               20      7        2        11      486-533      16