Înfrângere pentru SCM Petrotub, la Miercurea Ciuc

Sâmbătă, în etapa a şaptea a Ligii a treia de fotbal, AFK Csikszereda Miercurea Ciuc a învins SCM Petrotub Roman, cu scorul de 3-1.

Sâmbătă, 11 octombrie, SCM Petrotub a înregistrat a doua înfrângere consecutivă în deplasare – a treia din acest sezon -, la Miercurea Ciuc, 1-3 în faţa AFK Csikszereda, în cadrul etapei a şaptea a Ligii a treia de fotbal, seria I. Gazdele au deschis scorul în prima repriză, în minutul 19, prin Majzik (1-0), apoi au majorat diferenţa imediat după startul celei de-a doua reprize, în minutul 47, prin Bajko, din penalty (2-0). Romaşcanii au redus scorul prin M. Popa, în minutul 57 (2-1). Rezultatul final al partidei a fost stabilit de Gergely, în minutul 70 (3-1).

În celelalte partide din etapa a şaptea s-au înregistrat rezultatele: FC Zagon – FC Păpăuţi  5-1, Aerostar Bacău – Bucovina Rădăuţi  5-1, Cetatea Tîrgu Neamţ – Bucovina Pojorâta 3-3, Știinţa Miroslava – Sporting Lieşti 2-1, Sepsi OSK Sfântu Gheorghe – Ceahlăul II Piatra Neamţ 6-1. CSM Paşcani a stat.

Etapa viitoare, sâmbătă, 18 octombrie, SCM Petrotub va avea pauză, în programarea iniţială a etapei a opta fiind trecut meci cu ACS Sporting Suceava, echipă care s-a retras din campionat. În etapa a noua, sâmbătă, 25 octombrie, SCM Petrotub va evolua în deplasare, la Sepsi OSK Sfântu Gheorghe.