Înfrângere pentru handbalistele CSM Roman, la primul meci din Divizia A

Sâmbătă, 7 septembrie, s-a desfășurat prima etapă din campionatul 2019 – 2020 al Diviziei A la handbal feminin, al doilea eșalon handbalistic al țării, în care a fost înscrisă, din noul sezon, și echipa CSM Roman.

În prima etapă a Seriei A, CSM Roman a evoluat în deplasare, sâmbătă, începând cu ora 13.30, pe terenul echipei a doua a Dunării Brăila. Romașcancele au condus la diferență minimă, de câteva ori, în prima repriză, însă gazdele au intrat în avantaj la pauză, 15 – 13, și au dominat repriza a doua, învingând clar, 34 – 23.

Pentru Dunărea II Brăila au punctat: Epureanu – 7 goluri, Sandu – 7, Coteț – 7, Ichim – 6, Terciu – 4, Conțu – 2, Gașpar – 1. Pentru CSM Roman au înscris: Neamțu – 9 goluri, Adin Ghiulgian – 7, Crețulescu – 4, Văduva – 2, Roșu – 1. (Sursa: probr.ro)

În celelalte partide ale Seriei A a Diviziei A la handbal feminin s-au mai înregistrat rezultatele: CSM Galați – HCF Piatra Neamț 33 – 22 (19 – 9) și Știința Bacău – Național Brașov 41 – 32 (22 – 14).

Etapa viitoare, CSM Roman va întâlni, pe teren propriu, sâmbătă, 14 septembrie, CSM Galați.