Înfrângere pe teren propriu pentru ACS Vulpițele Galbene Roman, în Cupa României. VIDEO

Duminică, 28 octombrie, echipa de fotbal feminin ACS Vulpițele Galbene Roman a evoluat, de la ora 11, pe stadionul Moldova din Roman, în cadrul etapei a doua a Cupei României, împotriva colegei sale din seria I a Ligii a 2-a, Navobi Iași. Oaspetele s-au impus la Roman cu scorul de 3-1, după ce la pauză conduseseră cu 3-0. Pentru Vulpițele Galbene a marcat Ștefana Mocanu, în minutul 73, din penalty.

„Meciul de astăzi a fost o oportunitate de a vedea la lucru jucătoarele noastre care în acest sezon au jucat mai puțin. Am văzut că unele dintre jucătoare și-au dat tot interesul să arate că merită să joace mai mult. Sper să creștem mai mult împreună, astfel încât să putem obține rezultate notabile în edițiile viitoare ale Cupei”, a afirmat Adelin Tălmăcel, antrenorul echipei ACS Vulpițele Galbene Roman.

În cadrul etapei a doua a Cupei României la fotbal feminin, echipele din seria I a Ligii a 2-a, din care face parte și echipa romașcană, au mai înregistrat următoarele rezultate: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc (Liga a 3-a) – Vasas Femina Odorhei 0-9, Carmen București (Liga a 3-a) – Onix Râmnicu Sărat 2-0, Măgura Bacău – Universitatea Galați (Liga 1) 1-4.

Pentru ACS Vulpițele Galbene Roman, următorul joc va fi cel din etapa a șasea a Ligii a 2-a, de duminică, 4 noiembrie, de la ora 11, pe teren propriu, împotriva formației Ladies Târgu Mureș.

Foto, video: ACS Vulpițele Galbene Roman