Înfrângere a fotbalişilor de la SCM Petrotub, cu Ceahlăul

La sfârşitul săptămânii trecute, fotbaliştii de la SCM Petrotub Roman, pregătiţi de Valentin Avădanei şi Iosif Susanu, aveau în program a disputa un joc de verificare în deplasare la Moineşti, cu colega de serie din liga a treia, FCM. N-a mai fost aşa, întrucât SCM Petrotub a jucat la Piatra Neamţ, cu prima echipă a Ceahlăului, în faţa căreia a pierdut la scor: 1-6 (0-3).

„Ceahlăul era în stagiu de pregătire, săptămâna trecută, în străinătate, dar, din cauza condiţiilor nefavorabile, s-a întors mai devreme acasă. Noi aveam programat meci cu FCM Moineşti, însă am fost solicitaţi de cei de la Ceahlăul pentru un joc amical şi am răspuns afirmativ. Nu i-am lăsat baltă pe cei din Moineşti, cu care am discutat şi ne-am înţeles în privinţa amânării partidei. La Piatra Neamţ am avut examen mai greu, cu o prim-divizionară. Noi am început meciul greoi. În minutul 22, era 3-0. Apoi, am echilibrat jocul. Am reuşit să înscriem prima dată în minutul 66, prin Daniel Marin. N-a durat mult şi am mai marcat încă o dată, dar golul – valabil, după părerea mea – a fost anulat. Am avut o lovitură liberă de la marginea careului, pe care Harbuzaru a executat-o rapid. Arbitrul n-a validat golul, pe motiv că nu fluierase executarea loviturii libere. Ar fi fost 3-2. Atunci a fost momentul cheie. A rămas 3-1 până cu cinci minute de final, după care am primit trei goluri”, a spus antrenorul secund Iosif Susanu.

SCM Petrotub a început meciul cu: Dornescu, Vlaicu, D. Marin, Carnariu, Stahie, Petrila, Țapu, Popa, R. Marin, Sofroni, Enache. Au mai jucat: Ciuclea, Rotariu, Gafiţa, Pătraşcu, Damian, Harbuzaru şi Alexandru.