Prima paginăSport

HCM Roman s-a calificat în sferturile Cupei României

Echipa romașcană pregătită de Florentin Pera a învins în optimi Dunărea Brăila, 26-19 (15-8), cu Tereza Pîslaru imbatabilă în poartă. În sferturi, HCM Roman va juca joi, 24 aprilie, de la ora 17, cu Știința București.

Handbalistele de la HCM Roman au câștigat detașat, 26-19 (15-8), meciul cu Dunărea Brăila, din optimile de finală ale Cupei României, ediția 2013-2014. Partida care a avut loc miercuri, 23 aprilie, în Sala Sporturilor din Târgoviște, a fost ținută sub control, da capo al fine, de echipa romașcană, cu Tereza Ludmila Pîslaru imbatabilă în poartă. Daniela Băbeanu și Diana Druțu au ținut isonul, înscriind cele mai multe goluri ale echipei romașcane.

HCM Roman, echipă pregătită de Florentin Pera și Vorel Lazăr, n-a lăsat nici măcar o secundă adversarei timp să respire. Acțiuni în mare viteză și apărare foarte bună au fost ingredientele unei victorii categorice obținute de echipa al cărei căpitan este Carmen Stoleru. Nu se putea fără profesionalismul și spiritul de grup, de familie, caracteristice echipei din Roman, formată din: Tereza Pîslaru, Paula Vișan – Daniela Băbeanu (11 goluri), Diana Druțu (6), Daniela Crap (3), Raluca Agrigoroaei (2), Paula Pavăl (2), Ana Maria Horobeț (1), Oana Chitacu (1), Carmen Stoleru, Radostina Genkova, Ana Maria Iuganu, Tamara Bokaric, Monica Amoagdei. Nu au putut juca în acest meci Gabriela Mihalschi și Valeria Krumova, handbaliste care suferă din cauza accidentărilor.

hcm 01

În minutul 5 al partidei era 3-0 pentru Roman. Cinci minute mai târziu, diferența era tot de trei goluri, 6-3. Iureșul echipei romașcane începuse. Nici cel mai optimist suporter romașcan nu-și închipuia că diferența de scor va ajunge la 12-3 în minutul 21. Au fost șase goluri consecutive ale HCM Roman, după care scorul a ajuns la 15-10, în minutul 32. A mai urmat o serie clară, cinci goluri consecutiv, a grupării din Roman și s-a ajuns la cea mai mare diferență de scor: 20-10 (minutul 38). Control total asupra jocului a fost și în continuare din partea echipei romașcane, care a ținut o diferență cofortabilă pe tabelă până la final: 26-19.

Dunărea Brăila, formație pregătită de Alexandrina Soare, a avut pe teren următoarele jucătoare: Vasile, Voicu – Moldovan (4), Horjea (4), Perianu (5), Czeczi (2), Safta (1), Brot (2), Brăguț (1), Ieșanu, Irimia.

Alte rezultate din optimi: HC Zalău – calificată fără joc în sferturi, CSM Ploiești – Mureșul Tg. Mureș 37-34, CSM București – Corona Brașov 25-30 (11-12), HCM Roman – HC Dunărea Brăila 26-19, CSM Cetate Deva – Ştiinţa Bucureşti 22-23, SCM Craiova – calificată fără joc, Universitatea Jolidon Cluj – Universitatea Neptun Constanța 33-23 (16-14), HCM Baia Mare – HCM Râmnicu Vâlcea s-a disputat după închiderea ediției.

În sferturile de finală, HCM Roman va juca joi, 24 aprilie, de la ora 17, cu Știința București.