HCM Roman poate urca pe locul al patrulea

HCM Roman poate urca pe locul al patrulea

Dimensiune text

 

hcm romanEchipa de handbal HCM Roman dispută, sâmbătă, 16 aprilie, penultimul meci din acest sezon al Ligii Naţionale de handbal feminin – ultimul pe teren propriu -, în compania echipei Rapid Bucureşti. Partida din cadrul etapei a 25-a va începe de la ora 17.00, la Sala Sporturilor din Roman, nu va fi televizată şi va fi arbitrată de Gabriel Badiu şi Ioan Barbu, Cluj, în timp ce observator federal va fi Zamfir Mesaros, din Maramureş.

În meciul direct din tur, HCM Roman s-a impus în Capitală în faţa Rapidului, cu scorul de 25-23, după ce la pauză scorul fusese 15-9 în favoarea jucătoarelor antrenate de Florentin Pera. O victorie, previzibilă, în faţa unei echipe care luptă pentru evitarea retrogradării, ar putea duce HCM Roman pe locul al patrulea al clasamentului, în condiţiile în care Dunărea Brăila a pierdut, surprinzător, etapa trecută, pe teren propriu, în faţa unei echipe fără miză în acest final de campionat, HCM Râmnicu Vâlcea. Dunărea Brăila are o partidă dificilă, sâmbătă, în deplasare la Corona Braşov, echipa de pe ultima treaptă a podiumului.

„Ora partidei a fost aleasă special de Federaţie, pentru ca echipele care se luptă pentru evitarea retrogradării să dispute meciurile de la aceeaşi oră. Este ultima partidă din campionat în faţa propriilor suporteri. Sperăm să fie o victorie categorică pe care să o obţinem, pe care să o dedicăm suporterilor, care ne-au susţinut pe parcursul întregului campionat. Există posibilitatea ca, în funcţie de rezultatul din Cupa României – pe care ni-l dorim favorabil – şi în funcţie şi de tragerea la sorţi, să mai disputăm un meci pe teren propriu, dar acest lucru îl vom afla spre sfârşitul lunii aprilie”, a declarat preşedintele clubului HCM Roman, Lucian Micu.

În cadrul etapei a 25-a a Ligii Naţionale de handbal feminin au mai fost programate partidele: HCM Râmnicu Vâlcea – HC Zalău, Corona Braşov – Dunărea Brăila, Unirea Slobozia – HCM Baia Mare, CSM Ploieşti – Măgura Cisnădie, SCM Craiova – Alba Sebeş (sâmbătă, 16 aprilie), CSM Bucureşti – Universitatea Cluj (marţi, 19 aprilie).

Clasament:

1CSM Bucureşti24240075653372
2HCM Baia Mare24220276057866
3Corona Braşov24162669163050
4Dunărea Brăila24151864360446
5HCM Roman24142862558144
6CSM Ploieşti24114969466337
7HC Zalău241121163064935
8SCM Craiova241121164466335
9HCM Rm. Vâlcea241111264665734
10U Cluj24811561869225
11Unirea Slobozia24521756465117
12Rapid Bucureşti24511863574116
13Măgura Cisnădie24411962772113
14Alba Sebeş2411225507204

 

 

 

 



COMENTARII

WORDPRESS: 0