HCM Roman pierde pe terenul campioanei

Miercuri, 14 octombrie, campioana României, CSM Bucureşti, a învins HCM Roman, cu scorul de 30-19, la pauză 13-11, într-o partidă contând pentru etapa a opta a Ligii Naţionale de handbal feminin.

Primul meci al etapei a opta a Ligii Naţionale a programat unul dintre derby-urile acestei runde, între două dintre reprezentantele României în cupele europene în acest sezon, CSM Bucureşti şi HCM Roman, meci devansat pentru a permite campioanei en-titre să dispute vineri prima partidă în grupele Ligii Campionilor. Favorită clară, multinaţionala din Capitală, cu victorii pe linie până acum în campionat, nu a făcut nici de această dată un pas greşit.

HCM Roman nu a putut ţine ritmul decât până la 3-3 în minutul 9 al partidei, de unde CSM a luat un avans consistent, 8-4 în minutul 16 şi 12-6 în minutul 26. Cea mai bună apărare din Liga Naţională a permis, totuşi, o revenire temporară elevelor lui Florentin Pera şi Viorel Lazăr, romaşcanele punctând de cinci ori în ultimele patru minute ale primei reprize, reducând diferenţa la 13-11 la pauză. Perioada bună a HCM Roman din finalul primei părţi a partidei nu a continuat şi la reluare. CSM Bucureşti a mărit diferenţa fără să pară că forţează, 17-13 în minutul 37, 21-15 în minutul 43, 26-15 în minutul 52, 30-19 la finalul partidei.

Pentru CSM Bucureşti au înscris: Gulldén – 9 (4 din lovituri de la 7 metri), Rodrigues – 6, da Silva – 4, Fachinello – 3, Vetkova – 2, Fisker – 2, Jørgensen – 1, Vărzaru – 1, Nan – 1, Brădeanu – 1.

Pentru HCM Roman au marcat: Glibko – 9 (4 din lovituri de la 7 metri), Stoleru – 3, Tošković – 2, Dincu – 1, Gherman – 1, Iuganu – 1, Chitacu – 1, Tomescu – 1.

În cadrul etapei a opta a Ligii Naţionale de handbal feminin se vor mai disputa partidele: Unirea Slobozia – SCM Craiova, Rapid Bucureşti – Dunărea Brăila, Universitatea Cluj – CSM Ploieşti, Măgura Cisnădie – HCM Râmnicu Vâlcea, Alba Sebeş – HC Zalău (toate programate sâmbătă, 17 octombrie) şi HCM Baia Mare – Corona Braşov (marţi, 20 octombrie).

Etapa viitoare, HCM Roman va primi acasă vizita celeilalte participante a României în grupele Ligii Campionilor, HCM Baia Mare, meci care va avea loc în jurul datei de 24 octombrie.