HCM Roman pierde pe teren propriu în fața Coronei Braşov

Vineri, 22 ianuarie, echipa de handbal feminin HCM Roman a fost învinsă de Corona Braşov, scor 24-27, la pauză 12-14, într-un meci contând pentru etapa a 16-a a Ligii Naţionale, disputat de la ora 18.30.

HCM Roman a căutat, vineri, să îşi ia revanşa în campionat în faţa Coronei Braşov, aceeaşi echipă care îi blocase parcursul european în optimile Cupei EHF, duminica trecută. Totuşi, Corona a fost cea care a dictat ostilităţile încă de la începutul meciului, conducând de cele mai multe ori, până la 7-8 în minutul 15. Gazdele revin ca de fiecare dată şi, chiar, preiau conducerea cu două goluri, pentru 11-9 în favoarea HCM, în minutul 20. Finalul de repriză aparţine, însă, tot Coronei, care egalează la 11 în minutul 26 şi încheie prima parte a meciului în avantaj de două goluri, 12-14.

Cea de-a doua repriză aduce o nouă revenire a HCM, care recuperează şi egalează la 18, în minutul 43. A fost ultimul moment de echilibru al meciului, balanţa înclinându-se din nou pentru Corona, care se distanţează la patru goluri, 19-23 min. 50. HCM nu mai are puterea să se apropie la mai puţin de două goluri, 23-25 min. 59, iar Corona obţine victoria cu 24-27, a treia în faţa Romanului, din cele patru întâlniri directe ale acestui sezon competiţional.

Au marcat pentru HCM Roman: Glibko – 7 (3 din aruncări de la 7 metri), Iuganu – 6 (2 de la 7 metri), Toskovic – 5, Stoleru – 2, Agrigoroaie – 1, Druţu – 1, Chitacu – 1, Gherman – 1.

Au punctat pentru Corona Braşov: Zamfir – 6, Cartaş – 6 (1 de la 7 metri), Chiper – 5, Raţiu – 4, Pricopi – 3, Țăcălie – 2, Dincă – 1.

Aruncări de la 7 metri: 6 pentru HCM Roman (5 transformate), 2 pentru Corona Braşov (una transformată).

Eliminări de 2 minute: 4 pentru HCM Roman, 5 pentru Corona Braşov.

Meciul a fost arbitrat de Adrian Georgescu şi Mihai Moldoveanu, din Constanţa, iar observator federal a fost Ion Ciobanu, din Bacău.

În cadrul etapei a 16-a a Ligii Naţionale de handbal feminin mai sunt programate partidele: CSM Bucureşti – Rapid Bucureşti (vineri, 22 ianuarie), HCM Baia Mare – Alba Sebeş, Unirea Slobozia – Dunărea Brăila, Universitatea Cluj – Măgura Cisnădie (sâmbătă, 23 ianuarie), SCM Craiova – HCM Râmnicu Vâlcea, CSM Ploieşti – HC Zalău (duminică, 24 ianuarie).

Etapa viitoare, HCM Roman va juca din nou pe teren propriu, urmând a întâlni vineri, 29 ianuarie, de la ora 19.30, Universitatea Cluj.