HCM Roman pierde la limită la Braşov

Duminică, în etapa a treia a Ligii Naţionale, HCM Roman a fost învinsă, în deplasare, de Corona Braşov, cu 23-24.

Zi cu ghinion pentru HCM Roman, duminică, 6 septembrie, în etapa a treia a Ligii Naţionale de handbal feminin. Handbalistele romaşcane au fost foarte aproape să obţină un rezultat bun în deplasare, la Braşov, pe terenul medaliatei cu bronz a sezonului trecut, Corona, care a câştigat greu, la limită, 24-23, după ce la pauză scorul fusese egal, 12-12.

Corona a început mai bine meciul şi a luat un avans de trei goluri în startul partidei, 6-3 în minutul 13, cu Cristina Zamfir aproape de neoprit de la 9 metri. Handbalistele romaşcane antrenate de Florentin Pera şi Viorel Lazăr sesizează, însă, vulnerabilităţile gazdelor pe extreme şi la jocul cu pivotul şi echilibrează balanţa până în minutul 17 şi, chiar, trec în avantaj, 7-8 în minutul 19. Corona şarjează din nou la 12-9 în minutul 22, în superioritate numerică, dar Romanul are puterea să revină din nou şi Stoleru egalează cu zece secunde înainte de pauză, 12-12.

Repriza a doua a fost la fel de disputată. Cele două echipe au trecut pe rând la conducere, 12-14 (min. 32), 17-16 (min. 40), 18-19 (min. 47). Corona pare ceva mai concentrată pe final şi Pricopi punctează decisiv pentru 24-22 în minutul 60. În inferioritate numerică în finalul meciului, HCM Roman nu mai poate obţine nici măcar un rezultat de egalitate, iar partida de la Braşov se termină cu 24-23 în favoarea gazdelor.

O partidă în care, de departe, jucătoarea meciului a fost Viktoriya Tymoshenkova, cu nu mai puţin de 13 parade reuşite în poarta romaşcană, şi care putea avea alt deznodământ dacă HCM fructifica mai bine situaţiile de superioritate numerică şi nu primea gol la o fază în care avea două jucătoare în plus pe teren, aşa cum s-a întâmplat în minutul 40, când Cartaş a marcat pentru 17-16 în favoarea Coronei.

Meciul a fost arbitrat de Cristina Năstase, din Bucureşti, şi Simona Stancu, din Buzău.

Au marcat pentru Corona Braşov: Zamfir – 9 (1 din 7 metri), Cartaş – 7, Dincă – 3, Chiper – 2, Pricopi – 2, Ciuciulete – 1.

Pentru HCM Roman au punctat: Toskovic – 6, Iuganu – 5, Glibko – 5 (2 din 7 metri), Ivan – 3, Stoleru – 3, Chitacu – 1.

În etapa a treia a Ligii Naţionale s-au mai înregistrat rezultatele: Dunărea Brăila – Unirea Slobozia 28-25, HC Zalău – CSM Ploieşti 30-29, Rapid Bucureşti – CSM Bucureşti 18-36, HCM Râmnicu Vâlcea – SCM Craiova 24-22, Măgura Cisnădie – U Cluj 21-22, Alba Sebeş – HCM Baia Mare 18.36.

Etapa viitoare, HCM Roman va avea o nouă deplasare dificilă, la Cluj, pe terenul Universităţii.